Zen Mimarisi ile AMD, Rakiplerine Fark Atacak!

AMD’ nin kaybettiği müşterileri geri kazanma konusunda yoğun çaba gösterdiği  bilinen bir konu. Bundan dolayı AMD’ nin yaptığı yeniliklerden ilki grafik birimi tabanında. İki adet GCN tabanlı 2 yeni ekran kartı serisi çıkaracak olan firma, işlemci konusunda ise yeni tasarladığı Zen mimarisine oldukça güveniyor.

Zen mimarisi sayesinde Excavator’a göre IPC oranında %40’lık bir artış olması planlanıyor. Bu sayede saat hızı başına düşen performansta %40 oranında artmış olacak. Bununla birlikte Zen eş zamanlı çoklu çekirdek kullanımı (SMT) yeni ve az gecikmeli ön bellek sistemi gibi özelliklere de sahip olacak olan Zen mimarisi, 14 nm’ lik FinFet üretim sürecinden geçecek.

Zen Mimarisi

AMD’ nin birkaç yıllık çalışmasının ürünü olan Zen mimarisini gelecek yıldan itibaren piyasada görmeye başlayacağız. Watt başına performansı öncekine göre iki kat artıracak olan Zen mimarisini önümüzdeki 5 yıl boyunca göreceğimizi de belirtelim.

AMD’ nin patronu Lisa Su, yaptığı açıklamada Zen mimarisini birkaç yıl boyunca devam ettireceklerini, gelecek 3-5 yıl içerisinde ana akım bilgisayarlar ve diz üstü modellerine yönelik ilk nesil Zen mimarisinin ardından Zen+ adıyla piyasaya yeni yönelik yeni bir platformun piyasaya sürüleceğini belirtti.

Bu bilgilere göre gelecek yılın başlarında Raven Ridge APU ailesini görebileceğiz. Ayrıca gelecek yılın sonlarına doğru Zen mimarisini temel alan FX işlemcilerde göreceğimizi söyleyebiliriz. 2018 yılının sonlarına kadar da çeşitli Zen ürünleri piyasada olacak. Zen+ mimarisinin gelmesi ise 2018 yılının sonuna doğru olacak.

 

Bir önceki yazımız olan Panasonic'den Melez tablet bilgisayarı başlıklı makalemizde Dayanıklılık odaklı, melez tablet bilgisayarı ve Özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Blackberry Uygun Fiyatlı Android Telefon Üretecek!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478