Youtube Paralı Olabilir!

Dünyanın en popüler video izlenme sayfası olan Youtube, günlük milyonlarca saat video içeriği, reklamlar ve milyarlarca izlenme sayısı tutturmuş durumda. Firma, tüm bu rakamlara rağmen beklenen karı bir türlü elde edemiyor.

Youtube, beklediği geliri elde etmek için yeni arayışlara girdi. Firmadan gelen yeni duyumlara göre paralı bir abonelik sistemi gelebilir. Bu konunun gündeme gelmesi ise üyeleri düşündürüyor.

Geçen Yıl Denenmişti!

Youtube geçtiğimiz yıl bu tarz girişimlerde bulunmuştu. “Music Key” adı verilen reklamsız müzik ve arka planda çalma imkanı sunan hizmet piyasaya sürülmüştü. Ayrıca bu hizmet ile birlikte çevrim dışı erişim sağlamak da mümkün olmaktaydı.

Youtube’den gelen son bilgiler ise yeni abonelik sisteminin sadece müzik videolarını değil tüm videoları kapsayacağı yönünde. Bu konuyla ilgili yeni bilgilere göre Youtube, video içeriği üreten kullanıcılarına durumu mail yoluyla bildirmiş durumda.

Re/code sayfasında yer alan habere göre, Youtube video üreticilerine yolladığı mailde “22 Ekim tarihine kadar şartları kabul edin yoksa videolarınız halka açık bir şeklide gösterilmeyecek” ibaresi yer alıyormuş. Ayrıca bunun Amerika için olacağı da not düşülmüş.

youu.jpg

Aylık 10 Amerikan doları!

Youtube‘nin getirmeye çalıştığı yeni abonelik sistemi ile video üreten firmalar, aylık 10 Amerikan Doları ödeyerek, videolarının halka açık bir şekilde kalmasını sağlayacak. Bu üyeliği alan kişiler reklamsız video izleme ve Youtube içerik üreticisinin sadece abonelerine sunabileceği özel videolar ekleme gibi özelliklerden de faydalanacak gibi görünüyor.

Önümüzdeki Salı günü Google tarafından düzenlenecek büyük etkinlikte bu konuyla ilgili bilgilerin ve üyelik sistemiyle ilgili ayrıntılı konuların sunulması da beklentiler arasında yer alıyor.

Youtube’de tüm videoları kapsayan bu abonelik konusu şimdilik sadece amerika için düşünülmüş ancak bu özelliğin gelmesi durumunda, sistemin diğer önemli ülkelere de yayılması kaçınılmaz olacak.

Youtube’de son dönemde artan reklam gösterimlerinden rahatsız olan kullanıcıların şikayetleri artmışken bu tarz bir karar alınması ise sayfaya zarar verebilecek gibi görünüyor.

Bakalım Youtube yeni getireceği sistemle birlikte beklediği gelirleri elde edebilecek ve maddi anlamda beklentilerine cevap bulabilecek mi, tüm bunların cevabını 22 Ekim’den sonra alabileceğiz.

Bir önceki yazımız olan Firefox Hello İle Mesajlaşın! başlıklı makalemizde firefox, firefox hello ve firefox hello ile mesajlaşma hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Android 6.0 Marshmallow Çıkış Tarihi Açıklandı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478