Yapay Zeka, Üniversite Sınavını Kazandı!

2011 yılında Japonya’da geliştirilmeye başlanan ‘YZ’ adlı yapay zeka ile ilgili oldukça önemli gelişmeler kaydedilmeye başlandı bile.  Yapay Zekanın geliştirilmesi ile ilgili olarak geliştirme aşamalarının ardından geliştirme testleri uygulanmaya başladı ve YZ bu testler alnının akıyla çıkmayı başardı. 2011 yılından itibaren uygulanan testlerde YZ ilk kez bu yıl önemli bir başarıya imza attı. YZ’ ye geliştirme testleri kapsamında matematik, fizik, İngilizce ve tarih konularından oluşan üniversiteye giriş sınavı yapıldı ve YZ bu sınavdan 511 puan almayı başardı. YZ’ nin elde ettiği 511 puanın ülke genelinde bulunan 441 özel ve 33 devlet üniversitesine girebilmesi anlamına geliyor. Üstelik YZ’ nin elde ettiği başarının bir diğer özelliği de, üniversiteye giriş sınavının ortalaması olan 416 puanı da geçmiş olması. Bu arada sınavdan elde edilebilecek en yüksek puanın ise 950 puan olduğunu belirtelim.

yapay zeka

YZ’ nin bu başarısında en çok şaşırılan nokta ise, tarih sorularında YZ’ nin gösterdiği önemli başarı çünkü sınavda sorulan tarih soruları mantık ve çıkarıma dayalı sorular. Örneğin, YZ’ nin “X savaşının yapılmasından dolayı şu durumlar meydana gelmiştir. O zaman aşağıdakilerden hangisi Y durumunun oluşmasına neden olmuştur?” sorusunu çözebildiğini söyleyebiliriz. Yapay Zeka YZ’ nin bundan sonraki hedefi ise, Japonya’nın en iyi üniversitesi olan Tokyo Üniversite’ne girmek için yeterli puanı alabilmek. Bu hedefi gerçekleştirebilmek içinse, YZ’ nin geliştiricilerinin kendilerine 6 yıl süre verdiği de YZ ile ilgili gelen bilgiler arasında

 

 

Bir önceki yazımız olan Wi-Fi Bağlantınızı Nasıl Koruyabilirsiniz? başlıklı makalemizde internet güvenliği, Samu Konttinen ve Wi-Fİ hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Wi-Fi Bağlantınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478