Yapay Zeka Nasıl Eğitiliyor?

yapay-zeka-nasil-egitiliyor

Yapay Zeka Nasıl Eğitiliyor?

Bir anda hayatımızda yapay zekanın inanılmaz bir yer edindiğini gördük. İnsansız hava araçlarından bankaların sesli yanıt sistemine kadar günümüzde pek çok alanda yapay zeka kullanılıyor. Yazılım ilk ortaya çıktığında son derece amatördü. Bugün ise Siri ya da OK Google gibi eklentiler neredeyse ne hissettiğinizi bile anlayıp tepki verebiliyor. Gelecekte bu teknolojinin daha da gelişmesi, hatta belki bazı alanlarda insanların yerini alması bekleniyor. Yapay zekanın kendini geliştirmesi ancak yeni şeyler öğrenmesi ile mümkün oluyor. Bu noktada yapay zeka nasıl eğitiliyor diye merak ediyor olabilirsiniz. Kimileri bu teknolojinin dünyanın sonu olacağını düşünüyor; kimileri ise insanların artık çalışmak zorunda kalmayacağını düşünüp mutlu oluyor. Komplo teorilerinin yanında makinelerin yeni şeyler öğrenmesinin elbette bazı yöntemleri var.

Yapay Zeka Sahibi Makineler Neyi Nasıl Öğreniyor?

Yapay Zeka Nasıl Eğitiliyor?

Aslında makinelerin nasıl öğrendiklerini anlamak için insanların öğrenme eylemini nasıl gerçekleştirdiğini anlayarak başlayabiliriz. İnsanoğlunda öğrenme denilen şeyler imgelerle mümkün oluyor. Örneği bir kedi ile aslanı ayırt edebiliyoruz. Çünkü beynimizde her ikisini de belli başlı özellikler ile kodluyoruz. Sonrasında ikisi de aynı aileden gelmesine rağmen görür görmez ayrım yapabiliyoruz. Dolayısıyla bir nesneyi diğerlerinden ayırt eden özellikler onu fark edilebilir kılıyor. Bu, bir desen, doku, büyüklük, tat, şekil, renk ve yumuşaklık olabilir. Peki, bu bilgileri nasıl ediniyoruz?

Esasında bildiğimiz her şeyi bir zamanlar görerek, yani ona maruz kalarak öğreniyoruz. Sonra davranışları taklit yoluyla onu bilgi haline getiriyoruz. Mesela bizimle konuşan kişinin kelimelerini taklit ederek nesnelerin isimlerini öğreniyoruz. Biri gibi çizerek resim yapmayı öğreniyoruz. Ancak öğrendiklerimiz tek başına kalmıyor. Yeni şeyler öğrendikçe aralarında bağlar kuruyoruz ve bunları yeni bilgilere dönüştürüyoruz. Sonuç olarak da ilk öğrendiğimizdekinden daha farklı bilgiler ortaya çıkıyor. Yapay zeka da tam olarak insanları taklit ederek yeni bilgiler öğreniyor. Bunu ise dört farklı aşamada yapıyor:

l İnsan gibi davranma

l İnsan gibi düşünme

l Rasyonel davranma

l Rasyonel düşünme

Bilgi işlemeyi sağlayan bir işlemci ve hafızaya sahip cihazlar, yapay zeka teknolojisini kullanarak bilgiyi topluyor. Daha sonra bu bilgiyi insanların bu durumla karşılaştığında vereceği karar, tepki ya da çıktılar bağlamında değerlendiriyor. Buna göre de cevap veriyor.

Bir önceki yazımız olan Donma Sorunu Android de Nasıl Çözülür? 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Donma Sorunu Android de Nasıl Çözülür? 2020

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478