Xperia Z2 ve Z3 İçin Güncelleme Geldi!

Teknoloji devi Sony, akıllı telefon piyasasında ses getirecek modellere imza atmaya devam ediyor. Firma her geçen dönem, akıllı telefon pazarındaki payını arttırmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra firmanın eski cihazları için güncelleme durumu da devam ediyor.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için son dönemlerde “Stagefright” güvenlik açığı oldukça önemli bir sorun haline gelmeye başladı. Bu konuyla ilgili firmalar, güncelleme yapmaya devam ederken Sony’de Xperia Z2 ve Xperia Z3 modelleri için güncelleme aldı.

Stagefright adı verilen güvenlik açığıyla ilgili Android cihaz üreticileri tam tedbir aldık derken yeniden sorun baş gösterdi. Geçtiğimiz günlerde Stagefright’ın daha gelişmiş hali olan Stagefright 2.0 açığı birden ortaya çıktı. Bu durum da Android cihaz üreticilerinin başını yeniden ağrıtmaya başladı.

sonyy

Stagefright Açığı Nedir?

Stagefright güvenlik açığı, 3. kişilerin MMS mesajları üzerinden cihazdaki tüm bilgilere izinsiz olarak ulaşmasını sağlıyor. Android cihazlarını etkileyen bu sorun ancak gerekli güncellemeler ile kapatılabiliyor.

Stagefright açığı çözüme kavuşsa da bu sorunun yeni bir güncellemesi olan Stagefright 2.0 sorunu ile Web sitelerine yerleştirilen ve zararsız olarak görünen URL adreslerinden, wi-fi ağlarından ve sosyal medya uygulamalarından anında Android cihazınıza bulaşabiliyor. Bu yeni güvenlik açığıyla ilgili firmalar çalışmaya başlasa da henüz net bir adım atılamadı.

Güncelleme alan Xperia Z2 ve Z3 Modelleri!

Sony firması Stagefright güvenlik açığıyla ilgili zaman zaman cihazlarda güncelleme yayınlamaya devam ediyor. Günümüzde ise Xperia Z2 ve Zperia Z3 modelleri için güncelleme yayınlandı.

Sony bugün yaptığı açıklama ile, Xperia Z2, Xperia Z2 Tablet Xperia Z3, Xperia Z3 Dual, Xperia Z3 Compact, Xperia Z3 Tablet Compact modelleri için 23.4.A.1.232 sürümüyle numaralandırılan güncellemeyi yayınladı. Kontrol edici uygulaması ile test edilen Xperia modelinde bu sorunun çözüme kavuştuğu görülüyor. Ayrıca testlerde yeni sorunla ilgili çözümlerin de geleceği belli oluyor.

Sony firması yayınladığı bu güncelleme ile Xperia serisinin önceki modellerinde sorunu çözmüş görünüyor. Sony, başarılı bir güncelleme yayınlasa da Android işletim sistemini kullanan tüm markaların atacağı adımlar merakla bekleniyor. Bakalım 1 milyarın üzerindeki Android cihazı etkileyen bu yeni sorun nasıl çözüme kavuşacak?

Bir önceki yazımız olan iPhone 7 su geçirmez olacak başlıklı makalemizde iPhone 7 su geçirmez olacak hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Haftanın En İyi Mobil Oyunları!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478