Xiaomi’den Force Touch Açıklaması!

Akıllı telefon pazarındaki payı artan ve yatırımlarını sürdüren Çin kökenli akıllı telefon üreticisi Xiaomi yeniliklere devam ediyor. Çin’in en iyi akıllı telefon markalarından biri olarak gösterilen ve Avrupa’da da pazar payını arttırmaya başlayan firma, “Force Touch” özelliğini kopyalayan ikinci şirket olacak gibi görünüyor.

Akıllı telefon dünyasında ilk olarak Huawei tarafından kullanılan Force Touch özelliğini daha sonra Apple firması kullanmaya başladı. Apple tarafından üretilen iPhone 6s’de 3D Touch özelliği adı verilen bu uygulama dikkat çekmişti. Şimdi ise bu özelliği Xiaomi kullanacak.

Force Touch Özelliği Nedir?

Force Touch özelliği akıllı telefonlarda ekrana uygulanan basınca göre otomatik olarak işlem yapılması ya da menüye girilmesi anlamına geliyor. Yani, bir mail aldığınızda telefonun ekranına uygulayacağınız basınca göre bu maili okuyabilir ya da anında silebilirsiniz.

Force Touch özelliği kullanıcılara önemli bir zaman kazandırması bakımından ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, cihazlarda kullanımı kolaylaştırması da bu teknolojinin önemli artıları arasında yer almaktadır.

xiaomii

Patent Alımı Yapıldı!

Xiaomi firması Force Touch özeliğini kullanmak için Synaptics firması ile iş birliğine gidileceği duyuruldu. Bu özelliğe ise ClearForce adı verilmesi bekleniyor. Xiaomi firması bu özelliği oldukça geniş bir alanda kullanmak istiyor.

Firmaya göre bu özellik için acele etmeden, en doğru dizaynın yapılması gerekiyor. Bu teknoloji ile birlikte Xiaomi cihazlarda kilit ekranının açılmasından resim düzenlemeye kadar birçok alanda yenilik sağlanacak.

Xiaomi firmasının yeni amiral gemi modeli Xiaomi Mi5‘de bu özelliğin kullanılması beklenmiyor. Bu özelliğin 2016 yılının ortalarından itibaren firma tarafından kullanılması bekleniyor. ClearForce teknolojisi ile birlikte Xiaomi cihazları daha fazla dikkat çekecek gibi görünüyor.

Teknolojik anlamda gelişmiş cihazları uygun fiyatlar ile satan firma, tüm gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu da Xiaomi firmasının akıllı telefon pazarındaki payını arttırmasını sağlıyor.

Firmaya yakın kaynaklar, bu özellik için yeni amiral gemi modelinin beklenmesi gerektiğini bildiriyorlar. Böyle bir teknoloji için acele etmeden karar vermek ve en doğru modelde uygulama politikası doğru gibi görünüyor. Bakalım firma bu teknolojiyi cihazlarına başarılı bir şekilde entegre edebilecek mi?

Bir önceki yazımız olan One Plus Two İncelemesi başlıklı makalemizde One Plus One ve One Plus Two hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Google’dan Mülteciler İçin Özel Uygulama!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478