Windows Phone İçin Yolun Sonu Geldi!

Beş yıl kadar önce Android ve İOS’a rakip olarak Microsoft tarafından hizmete açılan mobil işletim sistemi Windows Phone, beklenen kullanım oranlarını bir türlü veremiyor. Açıklanan yeni kullanım oranlarına göreyse Windows Phone’un bitme aşamasında olduğunu söylemek mümkün.

Her ne kadar bir çok alanda başarılarını artırmaya devam etse de, Microsoft Windows Phone işletim sisteminde aynı başarıyı bir türlü yakalayamıyor. IDC tarafından açıklanan rakamlara göre Microsoft’un sattığı Lumia sayısı, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yıla göre %57 oranında azalarak 4,5 milyon olarak belirlenmiş. Bunun yanı sıra Microsoft’un satışını yapabildiği 110 milyon adet Windows Phone sayısı da 4,5 milyar satılan Android ve İOS telefonun yanında çok küçük bir rakam diyebiliriz. Microsoft her ne kadar bu çöküşün önüne geçmek için Lumia 950 ve XL modellerini çıkarmış olsa da, maalesef bu modeller de yaşanan düşüşe engel olabilmiş değil. Ayrıca Microsoft’un Windows 10 ile birlikte hedeflediği yükselişin gerçekleşmediğini de söylemek gerek.

Windows Phone

Bu gelişmelerin sonucu olarak ise Microsoft’un telefon üretiminden vazgeçeceği yönünde söylentilerin ortada dolaştığını da belirtelim. Bununla birlikte Microsoft’un Surface Phone üretimine geçeceği de konuşulan konular arasında. Microsoft’un telefon satışlarında yaşadığı bu düşüşün sebebi ise şüphesiz telefonlarının yetersiz donanımı ve satış eksikliğinden kaynaklanmakta. Ancak Microsoft, mobil cihazlardan doğru dürüst bir gelir elde edemese de, her yıl mutlaka birkaç tane yeni telefon modeli duyurmaya devam edecek diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Açılacak Olan 3. App Store'un Yeri Belli Oldu! başlıklı makalemizde app store, apple ve Emaaar Square hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

HTC M10’un Efsane Özellikleri Sonunda Ortaya Çıktı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478