WhatsApp Yedekleme Nasıl Yapılır?

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, çıktığı günden beri yaygın bir şekilde kullanıyor. Sadece mesaj değil aynı zamanda fotoğraf, video gibi medya dosyaları yollamamızı da sağlayan WhatsApp milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor.

WhatsApp yeniliklerine tüm hızıyla devam ediyor. Android işletim sistemi için güncellemesi bugün yayınlanan WhatsApp, mesaj işaretleme özelliği ile dikkat çekmişti. Bu özelliğin yanı sıra, yedekleme özelliği ile kullanıcıların karşısına çıkan WhatsApp, güncelleme ile daha kullanışlı bir hale geldi.

WhatsApp Yedekleme Yapmak!

WhatsApp ile Android kullanıcıları artık mesajlaşma geçmişini ve tüm kayıtları, WhatsApp sunucuları yerine kendi Google Drive depolama alanlarına yükleyebilecekler. Bilindiği gibi WhatsApp’ta gelen medya dosyaları otomatik olarak klasöre kaydediliyordu. Artık bunun yerini kişisel Google Drive hesabınıza kaydetme alacak ve tüm verileriniz daha güvenli bir yerde saklanmış olacak.

whatss

Bu noktada, WhatsApp kullanıcılarının Google Drive hesaplarına nasıl yedekleme yapacakları sorusu akıllara geliyor. Bunu adım adım gerçekleştirmeniz ve her noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yedekleme işlemine başlamadan önce, hem WhatsApp uygulamanızın hem de Google Drive uygulamanızın en güncel sürüm olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Eğer iki uygulamanın en güncel sürümünü kullanıyorsanız işleme başlayabilirsiniz.

WhatsApp uygulamasından “Ayarlar” kısmına girmeniz ve sonrasında “Sohbetler ve Aramalar” kısmına girmeniz gerekmektedir. Ardından “Sohbet Yedeği” kısmına girdikten sonra “Google Drive’a Yedekle” kısmına girmeniz gerekmektedir. Son olarak yedeklemenin otomatik olarak ne kadar sıklıkta yapılacağını ayarlamanız gerekmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra yedekleme işlemi başlayacaktır. Bu noktada, yedekleme işlemini her seferde manuel olarak yapabileceğinizi de belirtelim.

WhatsApp Yedeklemeyi Silmek!

Yedeğini aldığınız WhatsApp mesajlaşmasını Google Drive hesabınızdan silmek istediğinizde, ilk önce Google Drive hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.

Google Drive hesabınıza girdikten sonra sağ üst kısımdaki “Anahtar Dişlisi” ikonuna tıklamanız gerekmektedir. Açılan seçeneler içerisinden “Ayarlar” kısmına ve ardından açılan pencerede sol kısımda yer alan “Uygulamaları Yönet” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında, listenin sonlarında yer alan WhatsApp uygulamasını bulmalısınız. Verileri silmek için, “Seçenekler” kısmından “Gizli Uygulama Verilerini Sil” kısmına tıklamanız gerekmektedir. Böylece yedeklediğiniz tüm dosyaları silmeniz mümkün olacaktır.

Böylelikle WhatsApp verilerinizi Google Drive hesabınıza kolayca yükleyebilir ve dilediğinizde geri silebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Google Translate'den Sürpriz Hamle! başlıklı makalemizde android marshmallow, anıl koldaş yazıları ve Google Translate hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Far Cry’dan Yeni Oyun Geliyor: Far Cry Primal

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478