Whatsapp Nasıl Bu Kadar Başarılı Olabiliyor?

Telefon kullanımının uçtuğu bu dönemde başarılı olan uygulamaların sayısı giderek artıyor. Telefonların teknolojik özelliklerinin giderek iyileşmesi bu uygulama bolluğuna gösterilecek en önemli sebeplerden birisi olabilir.

Sosyal medya tarafından en çok kullanılan uygulamalardan olan Whatsapp’ın bu ne denli başarılı olabilmesi konusunda birçok soru akıllarda dolanıyor.

 

Birçok gencin mesajlaşma aracı olarak tercih ettiği Whatsapp son dönemlerde 900 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmış durumda. Dile kolay neredeyse Çin’in nüfusu kadar kullanıcısı olan Whatsapp’ın başarı hikayesi ise parmak ısırtıyor.

Kullanıcıya verilen hizmeti yalnızca 50 mühendisten oluşan bir ekip veriyor. Evet evet yanlış okumadınız. Yalnızca 50 mühendis!

 

1 milyara yakın kullanıcı yalnızca 50 mühendis tarafından idare edilen uygulama olan Whatsapp’ı neredeyse sorunsuz olarak kullanıyor.Mühendislerin bu denli başarılı olmalarının temel nedeni ; kullandıkları programlama dili. Sektörün aksine WhatsApp mühendisleri “Erlang” adı verilen bir fonksiyonel programlama dilinde yazılımı geliştirmeye devam ediyor.Çok basitya da eskilerden kalma bir uygulama gibi görünse de bu yazılımlar sayesinde ayakta kalan Whatsapp’ın ilerleyen zamanlarda yeni özellikleri sayesinde daha çok kullanıcıya ulaşması bekleniyor.

 

Whatsapp’ın bu programlama dili ile ortaya çıkardığı uygulamaların diğer şirketlerin uygulamalarına da örnek olabileceği konuşuluyor.

 

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

Bir önceki yazımız olan Facebook'tan Doğum Günlerine Özel Yenilik! başlıklı makalemizde anıl koldaş yazıları, Facebook ve Facebook Doğum Günü Etkinliği hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

iPad Mini 4 İncelemesi!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478