Venue Yeni Facebook Uygulaması

venue facebook

Venue Yeni Facebook Uygulaması

Özellikle de koronavirüs salgını sürecinde canlı yayın yaparak sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmak son derece popüler oldu. Hem hayranlarına ulaşmak isteyen sanatçılar, hem de sesini duyurmak isteyen kişiler için canlı yayınların etkisi zaten göz ardı edilemez. Facebook da bu talebe uygun olarak yeni bir uygulama geliştirdi. Adı Venue olan bu uygulamanın yakın zamanda Twitter’a rakip olabileceği de söylentiler arasında.

Normalde canlı yayınlarda yorum yapma özelliği açık olduğunda oturuma katılan herkes yorum yapabiliyor. Ancak kimi zaman bu ortaya pek de istenmeyen durumlar çıkmasına yol açıyor. Yayındaki kişilere hakaret edenler, küfür edenler, tacizde bulunanlar… Bunların yanı sıra durmadan yorum gelmesi internet bağlantısının da yavaşlamasına ve yayının donmasına yol açıyor. Bu da yayını başlatan kişi için elbette sıkıntılı bir durum. Buna yönelik Facebook kendini yeni bir şeyler geliştirmek zorunda hissetmiş. Sonucunda da yeni bir canlı yayın uygulaması hazırlamış.

Venue Uygulamasının Özellikleri

Venue Yeni Facebook Uygulaması

NPE isimli Ar-Ge ekibi, son zamanlarda Facebook için çıkardığı uygulamalar ile oldukça dikkat çekiyor. Daha yakın geçmişte ekip tarafından Collab ve CatchUp isimli uygulamaların tanıtımı yapıldı. Şimdi ise Venue isimli uygulama ile şirket Twitter’a rakip olmaya hazırlanıyor. Bu uygulamada yorum yapma yetkisi sadece tanınmış kişilerde bulunuyor. Yayına katılan kullanıcılar birbirleriyle etkileşimde bulunmak isterlerse bunu dijital olarak yapabiliyorlar.

Şimdiye dek bu özellik sosyal medya uygulamaları arasında Twitter’a aitti. Yeni Facebook uygulaması ise çıktıktan sonra Twitter’ın tekel olma durumunu elinden almaya hazırlanıyor. Canlı yayın yapma eğilimi siyasi açıklamalardan TV şovlarına, spor etkinliklerinden Dünya çapındaki gelişmelere kadar pek çok alanda görülüyor. Kullanıcılar hashtag kullanarak aslında bir topluluk halinde hareket ettiklerini gösterebiliyorlar.

Bunun da ötesinde Twitter küratör ekibi önemli olaylar olduğunda, o olayla ilgili hashtagleri, videoları, tweetleri, fotoğrafları, yorumları ve haberleri ön plana çıkarıyor. Böylece kullanıcıların bu paylaşımlara daha rahat bir şekilde erişmesini sağlıyor. Yeni Facebook uygulaması Venue için durum tam olarak böyle olmayabilir. Şirket ufak da olsa farklılıklar sunmayı planlıyor. Uygulamanın ilk kez NASCAR etkinliğinde kullanılması planlanıyor. Bu etkinlikten sonra gelecek olan eleştirilere ve tepkilere göre uygulama herkese sunulmaya başlayacak.

Bir önceki yazımız olan Yapay Zeka Nasıl Eğitiliyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Yapay Zeka Nasıl Eğitiliyor?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478