Uydular Doğal Afetleri Nasıl İzler?

Uydular

Ağustos 2007’de, Peru kıyılarında 8.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 519 kişi öldü ve 58.000’den fazla ev yıkıldı. Daha sonra, toparlanma yerden görülebilecek şeylere dayanıyordu. On yıl sonra, 2017’nin başlarında, El Nino selinde düzinelerce insan öldü, ancak koşullar biraz farklıydı. O zamana kadar, uydular, dronelar ve uçaklardan uzak görüntüler mevcuttu. İlk ulusal karasal gözlem uydusu PeruSat 1, Aralık 2016’da piyasaya sürüldü. Sıcaklığın tehlikeli seviyelere yükseldiği yerler takip edilmeye başlandı. Bazı yerlerde sıcaklık normalden daha riskli olduğunda bunu söyleyecek bir sistem geliştirilmeye başlandı.

Uydular Doğal Afetleri Önleyebilir mi?

Uydular

Peru’nun Havacılık ve Uzay Araştırma ve Geliştirme Ulusal Komisyonu’nda (CONIDA) uzay bilimleri ve uygulamaları alanında bazı çalışmalar yapılıyor. Eskiden de uydular için yeterli donanım mevcuttu; ancak o zamanın teknolojisinde elde edilen verilerin işlenmesi için yetenek yoktu. İnsan kaynakları da prosedür kılavuzu da yeterli değildi.

Uydular giderek selleri, depremleri, yangınları ve hatta volkanik patlamaları izlemek ve yönetmek için kullanılır hale geldi. Hatta günümüzde teknolojiyi tam anlamıyla kullanabilmek için kapasite her geçen gün artırılıyor. Uydu geliştirme sadece bölgedeki ülkeler arasında değil, Çin, Avrupa Birliği ve ABD gibi daha gelişmiş özelliklere sahip bölgelerle işbirliğine de katkıda bulunuyor.

Uzay Temelli İşbirliği

Arjantin, ülkede tasarlanan ve üretilen iki Dünya gözlem uydusu “takımyıldızını” tamamlamak için SAOCOM 1B’yi (Arjantin Mikrodalgalar Gözlem Uydusu) piyasaya sürecek. İlki, SAOCOM 1A, 2016’dan beri kutup yörüngesinde. Lansman 30 Mart’ta ABD’de olacaktı, ancak koronavirüs seyahat kısıtlamaları nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

İkinci uydunun eklenince acil durumlar için İtalyan-Arjantin sistemi (SIASGE) tamamlanacak. İki SAOCOM, İtalyan Uzay Ajansı tarafından uydular ile daha fazla veri elde etmek için geliştirilen dört Cosmo SkyMed uydusuna eklenecek. Birlikte çalışan altı uydu sismik tehlike analizi, afet izleme ve tarımsal haritalama yapabilecek.

Özellikle, toprağın nem seviyesindeki minimum değişimler bile tespit edilecek. Bu nedenle tarım üreticileri karar verme için hidrolojik acil durum verilerine sahip olacak. Yağmurun nehirleri nasıl etkilediğini tespit etmek için SAOCOM görüntülerinden elde edilen veriler Ulusal Su Enstitüsü’ne gönderilecek. Diğer verilerle birlikte, uydular taşkın olasılığını tahmin edecek. Veriler kesin olarak değil, dikkate alınması gereken başka bir bilgi katmanı olarak kullanılacak.

Bir önceki yazımız olan Drone Karanlık Yüzü başlıklı makalemizde drone hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Drone Karanlık Yüzü

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478