USB-C Geleceğin Portu Olacak!

İntel’in veri aktarım sistemi Thunder Bolt-3 sayesinde USB-C geleceğin portu olacak gibi görünüyor.

Mobil cihaz kullanıcılarının işlerini en çok kolaylaştıracak özelliklerden biri de, bütün işlerini halledebilecekleri tek bir kablo çıkışı ve buna uygun bir kablo. Tam bu esnada devreye USB-C portunun girdiğini söyleyebiliriz. Apple ve Google’ın USB-C portunu kullanmaya başlaması, bu portların kullanımını artıracak gibi görünüyor. Örneğin Apple’ın ürettiği ultra ince Mac Book’lar da ve Google’ın üretimi olan Chromebook Pixel 2’de USB- Type C portunun kullanıldığını hatırlayacak olursak, USB-C portunun giderek daha popüler olacağını söyleyebiliriz.

USB-C portunun kullanımı konusunda ise, yapılan en son yenilik Intel’den geldi. Intel, yaklaşık 3 ay kadar önce duyurduğu Thunderbolt 3 ile hızlı veri aktarım teknolojisi ile USB-Type C portuna yeni bir boyut kazandıracak.

usb portu

 

İntel’in geliştirdiği Thunderbolt 3 USB-Type C portuna bağlanabiliyor. Intel’in geliştirdiği bu yeni transfer sistemini ise, ilk olarak Dell’in XPS 12, 13 VE 15 bilgisayarlarında göreceğiz. Veri aktarım hızını 40 GB’a kadar çıkarabilen Thunderbolt 3’e verilen takma ismin ise, ‘Nirvana Portu’ olduğunu da belirtelim. Üstelik Thunderbolt 3, güç aktarımı konusunda 100 watt’a kadar destek verebiliyor ve 2 adet 4K çözünürlükteki ekranı da oynatabiliyor. Bu özelliklerin Thunderbolt 3’ü oldukça üst seviyeye kadar çıkaracağını da belirtelim.

Küçük bir entegrasyon yardımıyla USB-C portu özelliğine sahip olan Thunderbolt 3, geleceğin USB-C portu olacağının sinyallerini veriyor. Bu nedenle de, Thunderbolt’un gelişimini yakından takip etmekte yarar var.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Anonymus: Silikon Vadisi'nde IŞİD'e Yardım Eden Bir Firma Var! başlıklı makalemizde Anonymus, CloudFare ve IŞİD hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Anonymus: Silikon Vadisi’nde IŞİD’e Yardım Eden Bir Firma Var!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478