Twitter’dan Birbiri Ardına Gelen Sahte Mesajlar Başınızı Derde Sokabilir!

Yaygın bir şekilde yapılan dolandırıcılık yöntemlerinden biri olan telefon dolandırıcılığında kullanılan ve artık klişe haline gelen ‘hesabınız ele geçirildi’ cümlesi, artık Twitter’ daki dolandırıcılar tarafından kullanılmaya başlandı. Security Turkey adı verilen sahte bir hesap üzerinden  Direkt Mesaj gönderilerek kullanıcılarına kişisel bilgilerinin başkaları tarafından ele geçirildiği söyleniyor ve hesapları ele geçirilmeye çalışılıyor.

Son dönemde Twitter kullanıcılarını tehdit eden uygulamalardan biri de, Direkt mesajla gönderilen sahte mesajlar. Twitter’dan gönderildiğini söyleyerek algı oluşturmaya çalışan bu mesajlarda, “Hesabın Twitter’a ait olmayan bir internet sitesi veya hizmeti tarafından ele geçirilmiş olabilir. Şimdilik hesabını güvenli tutabilmek amacıyla kilitledik. Size özel oluşturulan bağlantıdan yeniden giriş yaparak hesabını güvene almalısın” denilip kullanıcıların şifresi alınmaya ve hesapları ele geçirilmeye çalışılıyor.  Birbiri ardına gönderilen bu mesajların ortak noktası ise, hesabınızın tehlikede olduğu söylenip zararlı yazılımların bulunduğu kısaltılmış linklere yönlendirmesi.

Twitter

 

Ancak twitter, kullanıcılarına mesaj göndermiyor. Tehlikeli görülen durumlarda ise Twitter’ın DM yoluyla değil, özel mesaj yoluyla ulaştığını da belirtelim. Bazen tek bir mesaj, bazen de DM kutusuna birbiri ardına gelen bu mesajlar, Twitter’dan gelmiş ya da özel bir hesaptan gönderilmiş gibi görünebiliyor. Bununla beraber, bu mesajların oldukça inandırıcı göründüğünden dolayı gelen linke tıklamadan önce çok dikkatli olmak gerektiğini belirtmekte yarar var çünkü ele geçirilen hesabın tekrar alınması işlemi düşündüğünüzden daha fazla zaman alabilir ve kişisel bilgileriniz de başkalarının eline geçebilir.

Bir önceki yazımız olan Siber Paralı Askerlik 3-4 Yıl İçinde Oldukça Popüler Bir Meslek Olacak! başlıklı makalemizde Casus yazılım, Karspersky ve Siber PParalı Askerlik hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Siber Paralı Askerlik 3-4 Yıl İçinde Oldukça Popüler Bir Meslek Olacak!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478