Türkiye’de İletişim Giderleri Sürekli Artıyor!

Akıllı telefonlarımızla yatığımız aramalar, kullandığımız mesajlaşma servislerinin yanı sıra, evlerimizde kullandığımız internet ağı vs derken iletişim giderlerimiz fark etmesek te günden güne artıyor. Konuyla ilgili yayınlanan son rapor ise Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği TELKODER’ den geldi. TELKODER’in yayınladığı son rapora göre ise, Türkiye’de yaşayan 4 kişilik bir ailenin ortalama yıllık iletişim gideri 2695 tl’ye kadar yükselmiş durumda. Bu rakam da ülkemizde son bir yılda iletişim giderlerinin toplamda %4 oranında arttığını ortaya çıkardı.

Telkoder

Buna göre, sabit ev telefonu kullanan, internet paketi kullanan ve her biri kendine ait bir telefonu olan 4 kişilik bir ailenin aylık giderinin 224,6 yıllık toplam giderinin ise 2695 tl olduğunu ortaya çıkarmış durumda.

Bununla birlikte konuya ilişkin BTK’ nın yayınladığı rapora göre ise, sabit telefon için aylık 23,5 lira, sabit internet bağlantısı içinse aylık 41,7 lira ödeme yapılmakta. 3 GSM operatörünün aylık toplam gideri ise 24,83 lira. Bu ücretlere mobil telefonlara uygulanan %25 lik, sabit telefonlar için %25, özel iletişim vergisi ve hepsi için %18’lik KDV ücreti yansıtıldığında ise aylık toplam iletişim bedeli 224,6 lirayı buluyor. Bu 224,6 liranın içerisinde vergilere ödenen tutar ise 60 lira. Bu da bir yıl içerisinde toplamda 720 lirayı sadece vergi ücreti olarak ödediğimizi ortaya koymakta.

Konuyla ilgili açıklama yapan TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak ise, iletişimin günümüzde artık hayatın vazgeçilmezleri arasına girdiğinden dolayı, iletişim giderlerine eklenen yüksek vergi yükünün mutlaka azaltılması gerektiğinin altını çizdi.

 

Bir önceki yazımız olan Fiyatı1300 Liraya Kadar Olan En İyi Telefonlar! başlıklı makalemizde Asus Zenfone 2 Laser, Asus Zenfone 2 Ultra ve casper via v10 hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Fiyatı1300 Liraya Kadar Olan En İyi Telefonlar!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478