Türkiyede 4G’ye geçilmeli mi ?

4G ÜLKEMİZE GELECEKMİ

 

Telekomünikasyonda’ da 4. Nesil  nesil kablosuz telefon teknolojisine 4G denir. 4G tamamıyla IP tabanlı, kablolu veya kablosuz bilgisayar, tüketici elektroniği , iletişim teknolojileri ve iç , dış ortamlarda servis kalitesi ve güvenliğiyle herhangi bir yerde her  türlü ağ hizmetini tek bir noktada birleştirerek makul fiyat ve tek faturalandırmayla gerçekleştirecek, 100 Mbit/s ila 1 Gbit/s veri iletişim kapasitesini sağlayabilen sistemlerin sistemi ve ağların ağı olmayı hedefleyen bir hizmettir.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Telekom 175. Yıl kutlama gecesinde yaptığı “4G ile zaman kaybetmeye gerek yok. 2 yıl sonra direkt 5G’ye geçilmeli. Aksi taktirde Türkiye çöplük olur” sözlerinden sonra 26 Mayıs’ta planlanan 4G ihalesinin yapılıp yapılmayacağı konusu merak konusu olmuştu.

Ankara’da  4G ihalesine çok  hazırlanan bir operatör  üst düzey yöneticisi Cumhurbaşkanı’nın sözleri sonrası gelinen son noktayı şu sözleri ile özetledi:

 

“Biz operatörler olarak bu ihalenin yapılmasını istiyoruz. Şu ana kadar resmi ya da gayri resmi  yollardan bize ihalenin iptal edileceğine dair bir bilgi de verilmedi. Disiplinli bir şekilde ihaleye hazırlanıyoruz.”

 

5G’ ye geçilmesini herkes ister ama 2 yıl daha beklemek kullanıcıları da, operatörleri de zarara sokar çünkü  4G’ ye uyumla akıllı telefon alanlar, eğer  5G’ye geçilirse 5G’ye uyumlu yeni telefon almak zorunda kalacaklar. Operatörler ise 4G’ye birçok yatırım yaptılar. 5G’ye geçilirse yaptıkları yatırımlar boşa gitmiş olacak. Halkın da tercihi 4G’ye geçilmesinin daha iyi olduğudur.

 

Bir önceki yazımız olan Microsoft firması BlackBerry'i satın almanın peşinde başlıklı makalemizde manşet, Microsoft blackberry ve Microsoft BlackBerry i satın alır hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

İphone 5S ile İphone 6 arasındaki farkların incelenmesi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478