Telegram’dan IŞİD Önlemi!

Anlık mesajlaşma uygulamaları hayatımıza birçok kolaylık getirdiler. Sadece mesajlaşma konusunda değil, fotoğraf, video gibi medya ögelerinin de alış verişini sağlayan bu uygulamalar ile internet bağlantısı olan her yerden mesajlaşma hakkı elde ettik. Bu da mesajlaşmayı daha etkin ve pratik bir hale getirdi.

Anlık mesajlaşma uygulamaları her ne kadar hayatımıza büyük bir kolaylık katsa da zaman zaman görülen güvenlik açıkları, probleme neden olabiliyor. Terör örgütlerinin haberleşmesini sağlayan uygulamalar arasında yer alan Telegram, bu konu nedeniyle büyük eleştiriler almıştı.

Paris Saldırısı Milat Oldu!

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan Telegram, IŞİD terör örgütünün haberleşmesini uzun bir süre görmezden gelmişti. Bu konu hakkında yapılan eleştirilere cevap vermeyen firma, IŞİD tarafından Paris‘te düzenlenen terör saldırıları sonrasında harekete geçme kararı aldı.

Telegram cephesinden bugün yapılan açıklama ile, IŞİD terör örgütünün mesajlaşma için kullandığı belirlenen ve 12 dilde yayın yapan toplamda 78 IŞİD mesajlaşma kanalının kalıcı olarak silindiği açıklandı. Bu adım ile birlikte terör örgütünün haberleşme imkanına da önemli bir darbe inmiş oldu.

telee

Telegram tarafından yapılan açıklamada, bu tür IŞİD kökenli mesajlaşma kanallarını tespit eden kullanıcıların abuse@telegram.org adresine mail göndermeleri istendi. Bu maillerin çok kısa sürede incelenerek belirlenen mesajlaşma hesaplarının kalıcı olarak silineceği de vurgulandı.

Telegram tarafından yapılan açıklamaya göre, uygulama çok yakında bir güncelleme alacak. Bu güncelleme ile birlikte, güvenlik alanında yenilikler yapılacak. Böylece, şüpheli mesajlaşma tespit edilen kanallara kısa süre içerisinde müdahale imkanı gelecek ve böylece terör örgütlerinin mesajlaşmaları engellenecek.

Mesajlaşma hizmetlerinde takip sistemi bulunmasına rağmen firmaların bu konuda duyarsız olmaları büyük eleştirilere neden oluyor. Ülkelerin güvenliğini yakından ilgilendiren konularda, bu uygulamaların çok daha dikkatli ve caydırıcı çözümler bulması gerekiyor.

Sadece IŞİD konusunda değil, tüm terör örgütlerinin bu tip uygulamalar ile mesajlaşmalarının engellenmeleri kritik bir öneme sahip. Keşke Fransa saldırısı olmadan önce, başta Telegram olmak üzere diğer anlık mesajlaşma uygulamaları ve sosyal medya firmaları, bu konuya hassasiyetle eğilmiş olabilselerdi. Bakalım Telegram’ın aldığı bu karar sonrasında diğer anlık mesajlaşma uygulamaları nasıl çözümler üretecek?

Bir önceki yazımız olan Dridex Tehlikesi Geri Döndü! başlıklı makalemizde anıl koldaş yazıları, Dridex ve Microsoft hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

LG V10 Özellikleri ve Fiyatı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478