Telefonda SAR Değeri Nedir Yüksek Olması Ne Anlama Gelir?

SAR Değeri

Özgül Soğurma Oranı (SAR), bir cep telefonu veya başka bir kablosuz radyo cihazı iletim yaptığında insan kafasında veya vücudunda biriken RF gücü miktarının bir ölçüsüdür. SAR uyum testi sırasında ölçülen maksimum SAR değeri Watt / kilogram birimi cinsinden ifade edilir. Tüm cep telefonu modelleri, satışa çıkmadan önce teste tabi tutulurlar. Bu testte radyo frekansı emisyonlarına maruz kalmaya ilişkin ulusal ve uluslararası maruz kalma sınırlarını karşıladıklarından emin olunur.

Her bir cep telefonu modeli için bildirilen SAR değerleri, gerçek yaşam maruz kalma seviyelerini önemli ölçüde aşma eğilimindedir. Çünkü telefon modelleri laboratuvar koşulları altında maksimum güç seviyelerinde test edilir. Cep telefonları günlük kullanım sırasında maksimum güç seviyesinde çalışabilir. Şebeke parazitini önlemek, pil ömrünü ve kullanılabilir çağrı süresini iyileştirmek için, cep telefonları gereken güce uyum sağlar.

Güvenli SAR Değeri Seviyesi Nedir?

SAR Değeri

Şu anda, iki uluslararası güvenlik kurumu işçiler ve genel halk için SAR değeri maruz kalma kurallarını belirlemektedir: Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP); ve Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE).

ICNIRP kuralları Afrika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu’da kullanılmaktadır. Amerika’da ise IEEE Uluslararası Elektromanyetik Güvenlik Komitesi (ICES) tarafından geliştirilen benzer bir standart kullanılmaktadır. Farklı ülkelerdeki cihazlar için geçerli sınırlar değişebilmektedir. Her iki güvenlik kılavuzu da mevcut bilimsel kanıtların ayrıntılı bir değerlendirmesine dayanmaktadır.

Önerilen uluslararası SAR değeri sınırı, 2 W / kg’dır. ICNIRP kuralları çerçevesinde standartları belirleyen Türkiye önerilen sınırlara bağlı kalmaktadır. Ancak uygulamada bu sınırların ne denli korunduğu belirsizdir. Üreticiler tipik olarak hiçbir ülke düzenlemesinin olmadığı uluslararası sınırı uygularlar. Cep telefonu satın alırken cihazların değerlerinin kıyaslanması önerilmektedir.

Cep telefonu güvenlik sınırları, iyi bilindiği ve oluşturulduğu için ısıtma etkilerine (veya mikrodalga ısıtmasına) dayanır. Bununla birlikte, biyolojik etkiler (ısınmanın neden olduğu bilinmeyen seviyelerde) göz ardı edilmez. Uluslararası güvenlik kurumları, güvenlik sınırlarını ayarlarken hem termal hem de termal olmayan etkileri dikkate alır.

Önemli olarak, SAR değeri yönergeleri en kötü senaryolar kullanılarak geliştirilmiştir. Yaşlılar, çocuklar veya hamile kadınlar da dahil olmak üzere toplumdaki herkesin korunmasını sağlamak için ek güvenlik payları içermektedir.

Bir önceki yazımız olan Gerçekten 5g Sağlık Riskleri Taşıyor Mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Gerçekten 5g Sağlık Riskleri Taşıyor Mu?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478