Telefon Performansını Nasıl Artırabilirim?

Telefon Performansını Nasıl Artırabilirim?

Diğer masaüstü veya mobil işletim sistemlerinde olduğu gibi, Android işletim sisteminizin performansı bir süre kullandıktan sonra düşmeye başlayacaktır. Mobil işletim sistemlerinin, hareket halinde olma ihtiyacımızı karşılamak için daha hafif ve daha hızlı olması gerekiyor, ancak yine de her şeye erişmemizi sağlıyor. Ancak telefon performansı aslında birkaç ufak tüyo ile kolayca artırılabilir.

Cihazınızı Tanıyın

Telefonunuzun yetenekleri ve dezavantajları hakkında bilgi edinmeniz önemlidir. Telefonunuzun performansını kötüleştirecek, kaynağa aç uygulamalar ile telefonunuza fazla yük bindirmeyin.

Telefon Performansı İçin Android’inizi Güncelleyin

Telefon Performansını Nasıl Artırabilirim?

Android telefonunuzu en son ürün yazılımına güncellemediyseniz, güncelleme yapmanız gerekir. Google, Android işletim sisteminin her yeni sürümünde, kararlılık, daha yüksek performans hızı ve bağlantı sağlayan iyileştirmeler getirmektedir. Böylece kullanıcı dostu yeni özellikler ile daha iyi bir işletim sistemine sahip olabilirsiniz.

İstenmeyen Uygulamaları Kaldırın

Telefonunuza yüklediğiniz her uygulama bir miktar depolama alanı kaplar ve bazı arka plan işlemlerini çalıştırır. Ne kadar fazla yer kaplarlarsa veya telefonunuzda arka plan işlemleri ne kadar fazla çalışırsa, telefon performansı da o kadar yavaşlar. Az kullandığınız uygulamaları yüklemeyin. Yalnızca ihtiyacınız olan uygulamaları cihazda tutun. Telefonunuzda gerçekten kullanışlı olmayan bir uygulamanız varsa, kaldırabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Gereksiz Uygulamaları Devre Dışı Bırakın

İhtiyacınız olmayan uygulamaları devre dışı bırakmanıza yardımcı olması adına Android Performans Asistanı aracından yardım alabilirsiniz. Uygulamaları devre dışı bırakmak, uygulamaları kaldırmaktan farklıdır. Kaldırma işlemi, uygulama dosyalarını telefondan kaldırır, ancak devre dışı bıraktığınızda hiçbir dosya kaldırılmaz / silinmez. Bu devre dışı bırakılan uygulamalar ana ekranda veya uygulama menüsünde gösterilmez, ancak ihtiyacınız olduğunda kullanmak üzere yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Uygulamaları Güncelleyin

Telefonunuzda yüklü uygulamaları Google Play’den düzenli olarak güncellemelisiniz. Google Play’de yeni versiyon kullanılabilir olduğunda uygulamalarınızı güncellemeye çalışın. Geliştiriciler, güncelleştirmeler sayesinde hataları giderir ve uygulamaların yeni yayınlanan sürümlerine özellikler ekler. Güncellenmiş uygulamalar daha iyi ve daha yüksek performans gösterir ve telefonunuzun hızlanmasını sağlar.

Yüksek Hızlı Hafıza Kartı Kullanın

Hafıza kartı, telefonunuzun depolama alanıdır. Düşük dahili belleğe sahip telefonlar, maksimum depolama alanı için yüksek kapasiteli hafıza kartlarından destek alabilir. Ancak önemli olan sadece kapasite değil, aynı zamanda hızdır. Yüksek hızlı okuma / yazma işlemlerini desteklemek için 2GB ila 32GB arasında depolama alanı elde edebilirsiniz. Telefon performansı yetersiz geliyorsa, Android cihazınız için her zaman üst sınıf hafıza kartlarını kullanın.

Bir önceki yazımız olan Uydular Doğal Afetleri Nasıl İzler? başlıklı makalemizde uydular hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Bilgisayar Çok Isınıyor Ne Yapabilirim?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478