Teknoloji

Teknoloji insan hayatınında bir çok kolaylığı beraberinde getiren bir oluşumdur. Pratiklik ve kolaylıktan yanadır.Hayatımızın her alanında işlerimizin bir çoğunu teknoloji sayesinde halletmekte ve yine teknoloji sayesinde bilgilenmekteyiz. Artık insanlara bir çok konuda fazla iş düşmüyor. 20 yıl öncesinde hayal bile edilemeyen şeyler günümüzde basitleşti ve değerini bile kaybetti. Çünkü teknoloji bir kar topu gibi hızlı büyüyerek gelişiyor. Bu gelişme insan yaşamını sadece olumlu yönde etkiledi demek çok yanlış bir yaklaşım olur. Hem olumlu katkısı hemde olumsuz bir çok götürüsü oldu.Kısaca bunlara değinelim. 

Teknolojinin faydaları:

·   Teknoloji sayesinde insanlar bilinçlendi. Çünkü teknolojinin belkide en harika buluşu olan internet erişimi her an her yerde istenilen bilgiye ulaşma imkanı sağlıyor.Örneğin hastalık belirtileri internet üzerinden araştırılıp erken tedavi uygulanıyor. Kullanıcıların belkide hayatını kurtarır nitelikte bir devrim.Bunun yanı sıra internet hayatı kolaylaştırdı. Artık alışveriş için (giyim , aksesuar , gıda gibi) kapının dışına çıkmaya bile gerek kalmadı. Online olarak istenilen her ürüne ulaşmak mümkün. Üstelik mağazada bulamadığınız ürünler internet üzerinde daha geniş yelpazeyle parmaklarınızın ucunda.Bir diğer fayda ise duygu ve düşünce özgürlüğü sağlamasında. Kişilere duygularını , düşüncelerini , fikirlerini dünyaya haykırma fırsatı sunuyor ve iletişim kabiliyeti artıyor. Sosyalleşen insanlar arasında kültürel bilgi aktarımı oluyor ve kişinin özgüven problemi yaşamadığı tek ortam yine internet ortamı.

Teknoloji tıp alanında gelişmeler gösterek insanların yaşam standartlarını ve hastalıklarda yaşama oranını oldukça arttırdı. İç ve dış hastalıklarda teknolojik cihazlar sayesinde ayrıntılı bir görünüm elde ediliyor ve insanların hastalıklarının teşhisi oldukça hızlı koyuluyor . Hızlı teşhis konulan hastanın tedaviside bir o kadar hızlı gerçekleşiyor.

Okullarda dersler artık teknolojik aletler eşliğinde veriliyor. Bu da daha modern ve etkili bir eğitimi beraberinde getiriyor. Çünkü öğrencilerde görsel zeka kullanımı , öğrenmeyi kolaylaştıran teknolojik araçlar sayesinde oldukça etkin kullanılıyor.

Teknoloji bir çok katkı sağladı evet inkar edilemez. Ancak bir o kadar da olumsuz etkiyi beraberinde getirdi.

Teknoloji ile birlikte gerek şehirler arası gerekse şehir içi ulaşım gelişti. İnsanlar gitmek istedikleri yere gidebilme imkanı kazandı.

İnternet kullanımının artmasıyla fiziksel aktivitelerde büyük azalma meydana geldi. Obezite gibi sorunlar baş gösterdi. Çünkü insanlar tembelleşti. Hareketsizlik bir çok hastalığı beraberinde getirdi.

Teknolojinin zararları :

Teknoloji ekolojinin de bozulmasına sebep oldu. Teknolojinin kullanıldığı alanlarıda doğal ortamların yok olmasını ve çevre kirliliğinin oluşumu teknolojinin başlıca zararlarından bir tanesi. Teknolojinin başı çeken bu zararı dolaylı yoldan küresel ısınmaya neden oluyor.

Teknoloji silah yapımında kullanılarak insanlara tehdit unsuru oluşturdu. İnsan hayatı bir nebze daha değersiz oldu.

Emek ve iş gücünün değerini azalttı, makineleşme ve sanayi arttı. Makineleşme ve sanayinin artması dolaylı yoldan iş gücüne duyulan ihtiyacı azaltarak işsizliği ortaya çıkardı.

Tüm bunların yanında insanlar eskisinden çok daha asosyal olmaya başladı.

Bir önceki yazımız olan Daniel Klein Saatleri En Ucuza Nereden Alınır : modasaat.com'dan Tabiki. başlıklı makalemizde Daniel Klein hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Daniel Klein Saatleri En Ucuza Nereden Alınır : modasaat.com’dan Tabiki.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478