Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Çağımız teknolojisi internet ile her yaşta insan için teknoloji bağımlılığı ile ilgili sorunlar baş göstermiştir. Bilgisayar, video, oyun ve cep telefonu gibi teknolojik cihazlar ile çok fazla vakit geçiren insanlarda teknoloji bağımlılığı görülmektedir.

Bu durumun oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, video ve içerik tüketim bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı, açık artırma ve şans oyunları bağımlılığı gibi çeşitleri vardır. Teknoloji bağımlılığının birçok sebebi olabilir. Bunlar arasında kişinin sosyal anksiyete rahatsızlığı olan utangaç biri olması, bağımlılığa yatkınlık, gerçeklerden kaçmak istenmesi, depresyon, daha kolay bir şekilde birçok kişi ile iletişim kurabilme gibi nedenler sıralanabilir.

Teknoloji Bağımlılığı Belirtileri

Günümüzde hem yetişkinler hem de çocuklar çok yoğun bir şekilde teknoloji kullanıyor. Peki teknoloji bağımlısı olup olmadığınızı nasıl anlarsınız. Bu bağımlılığın belirtilerinden biri ya da birkaçı sizde de varsa bağımlı olabilirsiniz. Teknoloji bağımlılığı olan kişiler bilgisayar ya da cep telefonu başında çok uzun zaman geçirirler ve zararlı olduğunu bildikleri halde kendilerini durduramazlar.

Teknolojik cihazlar ile vakit geçirmekten çok zevk alırlar, ailelerini ve arkadaşlarını ihmal etmeye başlarlar. Bilgisayar başında ya da cep telefonu yanında olmadığında kendilerini çok huzursuz ve sinirli hissederler. Yaptıkları konusunda yalan söylemeye ve kontrolü kaybetmeye başlarlar. Çocuklarda okul başarısının düşmesi yetişkinlerde ise iş performansının azalması en belirgin belirtilerdendir.

Teknoloji Bağımlılığının Çözümü

Teknoloji bağımlılığı için çocuk ve gençlerde aileler destek olabilirler. Yetişkinlerdeki bağımlılığın aşılması için ise kişinin kendi öz disiplinini sağlaması gerekiyor. Teknolojik cihazlar olan bilgisayar ya da cep telefonu başında geçirilen zamanın kısaltılması ile başlanmalı her gün biraz daha az zaman geçirmeye özen gösterilmelidir.

Teknolojinin dışında ailecek yapılabilecek sosyal aktiviteler devreye alınmalıdır. Cep telefonunda geçirilen zaman yerine kitap okumak, spor yapmak, yürüyüşe çıkmak, arkadaşlarla vakit geçirmek gibi sosyal aktiviteler edinilmelidir. Ancak çocuklar ya da yetişkinler için engellenemeyen bir bağımlılık durumuna gelmişse mutlaka bir psikologdan yardım almakta fayda vardır. Zira gittikçe artan bağımlılık bir süre sonra fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara sebep olacaktır. Teknoloji bağımlılığı önemsenmesi gereken büyük bir sorundur.

Bir önceki yazımız olan LG V30'un Galaxy Note 8'den Daha İyi Olmasının Beş Nedeni başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

iPhone 11 Pro Max Sıra Dışı Özellikler İle Geliyor

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478