TeamViewer Kullanırken Dikkat!

TeamViewer en zor zamanlarımızda yardımımıza koşan çok kullanışlı bir uygulama. Evdeki bilgisayarınıza iş yerinizden, ya da iş yerinizdeki bilgisayarınıza evinizden ulaşmanız gerektiği zaman bu uygulama paha biçilmez bir hale geliyor.
Fakat son bir aydır TeamViewer kullanıcılarının başı dertte. Cihazlarını uzaktan konrol etmek için uygulamaya erişen kullanıcılar bilgisayarlarının bir şekilde dışarıdan başkaları tarafından erişilebildiğini fark ettiler. Bu vakaların çoğunluğunda kullanıcıların PayPal veya banka hesaplarınındaki bakiyelerin tüketildiği gözlendi. TeamViewer dışında başka hiç kimse kaç tane hesabın hacklendiğini bilmiyor fakat bunu inkar eden de yok.
Geçtiğimiz 3 günde Reddit ve Twitter bu raporlarla patlamış durumda. Görünen o ki sorun TeamViewer’ın kendi ağındaki bir açıktan kaynaklanıyor. Geçtiğimiz Cuma günü IBM’de çalışan güvenlik araştırmacılarından Nick Bradley raporunda konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:
“Oyun oynadığım sırada farenin kontrolünü kaybettim ve birden ekranımın sağ alt köşesinde TeamViewer penceresi açıldı. Ne olduğunu anlar anlamaz uygulamayı kapattım. Fakat sonra aklıma başka cihazlarımda da TeamViewer’ın açık olduğunu farkedip dehşete düştüm.”
En azından sorun çözülene kadar bizim TeamViewer kullanıcılarına tavsiyemiz şifrelerini değiştirmeleri yönünde. Bunu yaparken de rastgele edinilmiş bir şifre kullanmaları, bu şifrenin en az 10 karakter uzunluğunda olması, rakam, sembol, büyük ve küçük harf içermesi gerekiyor. TeamViewer’ı sadece güvenilen cihazlarda ve sadece gerektiğinde kullanmaları, bilgisayar açıldığında otomatik olarak başlatmamalarını da öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Twitter Karakter Sınırında Değişikliğe Gidiyor! başlıklı makalemizde karakter sınırında değişiklik, twitter ve twitter karakter sınırı hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • Canpolad2 sene önce
  • Şimdi ne yapalım?

Sıradaki içerik:

Sonic 25 Yaşında!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478