SSD Bilgisayar Performansını Nasıl Artırıyor?

SSD Bilgisayar Performansını Nasıl Artırıyor?

SSD’ler son zamanlarda yeni çıkan bilgisayar modellerinde neredeyse olmazsa olmaz bir hale geldi. Çoğu kullanıcı bu disklerin bilgisayar performansını artırdığını düşünüyor. Bu yüzden de bilgisayar alındığında bu destek sunulmasa bile sonradan ekletmeyi seçiyorlar. Ancak SSD bilgisayar performansını nasıl artırıyor ya da gerçekten artırıyor mu?

SSD Nedir?

Katı hal sürücüsü olarak açılımı yapılan SSD, bir tür yeni nesil depolama alanı olarak kabul edilebilir. HDD olarak bildiğimiz geleneksel disklerin yerine daha hızlı bir kullanım sunarlar. Bunu da flash tabanlı bellek kullanmaları sayesinde yaparlar. HDD teknolojileri daha yavaş çalıştığı için bilgisayarınızın performansını düşürebilir. SSD’ler ise daha hızlı veri okuma özellikleri sayesinde fark edilir derecede hız sağlarlar.

Bilgisayar Performansı ve SSD İlişkisi

SSD Bilgisayar Performansını Nasıl Artırıyor?

Bilgisayarın bu durumdan ne kadar etki ya da fayda gördüğü aslında performanstan kastınızın ne olduğuna bağlı. Eğer hız konusunda probleminiz varsa SSD’ler bunun için bir çözüm sunamayacaktır. Yönelmeniz gereken şey GPU olmalıdır. Cihazınıza SSD taktırmanız herhangi bir farka yol açmayacaktır. Sadece, SSD’lerde veri aktarım hızı çok daha yüksektir. Bir HDD 170 MB/ s gibi bir hızda verileri aktarırken bu hız SSD’de 400 MB/ s’dir. Bu sebeple dosya yollama, yükleme ya da indirme gibi işlemleri çok daha kısa sürede yapabilirsiniz.

Bu özelliğin bir diğer avantajı da aksaklıkları azaltmasıdır. Film izlerken, online oyun oynarken ya da görüntülü konuşurken veriler daha geç aktarıldığı için donmalar olabilir. Özellikle Intel işlemcilerin verileri sabit diskten ihtiyaç duyulduğu kadar hızlı çekemediği gözlemlenmiştir. Bu da işlemlerinizi yaparken duraklamalara yol açar. Oysaki SSD’niz verileri hızlıca aktardığı için bu tarz aksaklıklar yaşanmaz.

SSD Yaşam Kalitesini İyileştirir

Doğrudan SSD kullanan ya da ekleme yaptıran bilgisayar sahiplerinin masaüstündeki dosyalara çok daha hızlı ulaştığı görülmüştür. Özellikle de işletim sisteminizi bir SSD’ye yüklemek ve genel depolama ihtiyacınız için de HDD kullanmak yaşam kalitenizi ciddi anlamda artıracaktır. Bu yüzden cihazınızda satın aldığınızda bu destek sunulmamış olsa da kendiniz bir tane satın alıp takabilirsiniz. Tabii bunun için bilgisayarda yedek bir alan olması gerekir. SSD montajı yaptıktan sonra bilgisayarınıza format atmak çok daha yüksek performans sunacaktır.

Bir önceki yazımız olan DNS Ayarları Güvenlik Gerekçesi İle Nasıl Değiştirilir? başlıklı makalemizde dns ayarları ve dns ayarları nasıl değiştirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

iPhone Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478