Sony Akıllı Telefonu Bırakabilir!

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiği andan itibaren çok önemli bir yer edinmiştir. Dünya üzerinde milyarlarca akıllı telefon kullanıcısı bulunmaktadır. Bu önemli sektör için birbirinden güçlü markalar mücadele etmektedir.

Akıllı telefon piyasasında son yıllarda dikkat çeken modellere imza atan, özellikle dayanıklılık konusunda ön plana çıkan Sony‘den beklenmeyen bir açıklama geldi. Sony, yaptığı son açıklama ile takipçilerini oldukça üzdü

Akıllı telefon dünyasında artık kar elde etmelerinin zamanı geldiğini bildiren firma, bu konuda radikal adımlar atabileceğinin sinyallerini verdi.

sonyy

Kazuo Hirai Açıkladı!

Sony cephesinden akıllı telefonlarla ilgili açıklama, en yetkili isimden geldi. Sony Başkanı Kazuo Hirai, akıllı telefon dünyasındaki yapılanmayla ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.

Kazuo Hirai, “Önümüzdeki sene, akıllı telefon dünyasında ya tamam ya devam senemiz olacak. Eğer beklediğimiz geliri elde edemezsek, gelir elde edeceğimiz başka bölümlere atılım yapabiliriz. Akıllı telefon departmanı ile ilgili kararımız önümüzdeki senenin sonunda netleşmiş olacak” dedi.

Kazuo Hirai’nin açıklaması teknoloji dünyasına adeta bomba gibi düştü. Bu noktada akıllara gelen en önemli soru ise, departmanın tamamen mi kapatılacağı yoksa satılmadan özellikle mobil oyun sektörüne mi kaydırma olacağı yönünde.

Sony’nin Pazardaki Payı!

Akıllı telefon dünyasında Xperia modelleriyle adından söz ettiren Sony’nin asıl kar ettiği mecra oyun konsolu ve diğer elektronik eşyalar. Sony bu konuyla ilgili net rakamlar vermese de piyasa verileri Hirai’nin neden böyle bir açıklama yaptığını kanıtlıyor.

Sony, Xperia modelleri de dahil olmak üzere Japonya’da %17.5′lik bir paya sahip. Evinde ancak pazardan bu kadar pay alabilen Sony, Kuzey Amerika‘da ise akıllı telefon pazarında %1‘in altında bir paya sahip. Kuzey Amerika gibi pazarda önemli bir payı olan bölgede Apple, Samsung gibi firmaların çok gerisinde kalan Sony, artık yapılanmaya gidecek gibi görünüyor.

Pazardaki payı bu durumda olan Sony‘de Hirai’nin, “Bence elektronik sektöründe geri dönüş için çabamız ilerleme kaydediyor. 3 yıllık emek kendini belli etmeye başladı ancak akıllı telefon bölümünde yeniden yapılanmamız gerekiyor” açıklaması da durumu net bir şekilde ortaya koymaya yetiyor.

Bakalım firma 1 yıl sonra nasıl kararlar alacak?

Bir önceki yazımız olan LG V10 Satışa Çıktı! başlıklı makalemizde LG V10, Özellikler ve Satış fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Facebook’tan Beğen Butonunda Yenilik!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478