Snapdragon 820 Resmen Tanıtıldı!

2016 yılına damgasını vuracak olan en iyi yonga seti olan Snapdragon 820’nin resmi tanıtımı yapıldı.

Snapdragon

 

 

 

 

 

Teknolojiyle ilişkili olan herkes, Qualcomm’un ürettiği Snapdragon yonga setlerinin yanı sıra, Samsung’un ürettiği yonga seti olan Exynos’u ve Mediatek’i mutlaka duymuştur. Geçtiğimiz günlerde Yonga seti Qualcomm’u oldukça yakından takip eden diğer yonga setleri olan Samsung ve Mediatek’in ürettiği yonga setleri başarılı olmuş ve üstüne bir de Snapdragon 810 yonga setinde meydana gelen ısınma sorunu Qulacomm’u iyice zora sokmuştu. Bu dezavantajlı durum da, Qualcomm’un en büyük rakibi olan Samsung’a yaramış ve Exynos 7420 ile Qualcomm’a büyük fark atmayı başarmıştı. Ayrıca Samsung’un bu başarısının yanı sıra, Mediatek’in ürettiği Helio X10 ve Helio X20 yonga setlerinin kaydettiği başarıyı da yabana atmamak lazım. Bu gelişmelerin ardarda gelmesinin ardından Qualcomm, Snapdragon 820’nin resmi tanıtımını yaptığında Snapdragon 810’da yaptığı bütün hataları(özellikle ısınma sorununu) onarıp yeni üretimi olan Snapdragon 820 yonga setiyle ayağa kalkmaya kararlı olduğunu gösterdi. Qualcomm’un en büyük kozu olacak Snapdragon 820’deki özelliklere göz gezdirdiğimizde, ilk göze çarpan yeniliğin 8 çekirdek yerine 4 çekirdek olduğunu görüyoruz. Her ne kadar, çekirdek sayısı azaltılmış olsa da hemen enseyi karartmamak lazım çünkü Snapdragon 820’de bulunan her bir çekirdek 64 bit Kyro ve 2.2 GHz’e çıkarılmış durumda. Bu da, aslında çekirdek sayısı düşse de, Snapdragon 820’nin performansının 2 katına çıktığı anlamına geliyor. Bunun yanı sıra, OpenGL ES 3.1 destekli Adreno 530 grafik işlem birimi ile 810 S810’daki Adreno 430’a göre %40 performans artışı gösteren yonga setinde ayrıca Hexagon 680 dijital sinyal işleyicisi bulunmakta.

Snapdragon 820’nin bir diğer özelliği de, 28 MP’e kadar 4K UHD çekim desteği ve oynatma süresi sunabilmesi. Ve tabii ki Qualcomm’un ürettiği Snapdragon 820’nin şu anki şarj hızından %38 daha hızlı şarj olması anlamına gelen Quick Charge 3.0 özelliği ile geleceğini de unutmamak lazım. Üstelik Snapdragon 80’yi muhteşem yapan özellikler sadece bununla sınırlı değil. Wi-Fi’da 802.11 ad ve 802.11 ac desteği, 2×2 MU-MMO gibi teknik detayların Snapdragon 820’yi oldukça güçlendirdiğini belirtmek gerek. Snapdragon 820’nin en dikkat çeken özelliklerinden biri de, 4G/LTE teknolojisinin en gelişmiş hali olan ve yeni X12 LTE modemi ile gelen LTE-U desteği ile gelen ilk yonga seti olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu özelliklere ek olarak, CAT 12 desteği ile 600 Mbit download ve 150 Mbit upload hızına varan destek anlamına geldiğini söyleyelim. Genel olarak GB firmalarında LPDD4 VE 1866 Mhz hızında bellek desteği olacağını bildiğimizden dolayı, Snapdragon 820’nin birçok PC’yi geride bırakacağını da tahmin etmek zor değil. Her ne kadar, çekirdek sayısının azaltılması bazı kullanıcılar için ön yargı oluştursa da, Snapdragon 820 birçok kişi tarafından çok beğenilecek.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Xiaomi Mi Pad 2 Özellikleri başlıklı makalemizde mi pad 2, Özellikleri ve Xiaomi hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Revols Kulaklık Geliyor!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478