Snapdragon 820 Mobil Teknolojilere Hangi Yenilikleri Getirecek?

Qualcomm’un üretimi olan Snapdragon 820’nin resmi tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. Snapdrogon serisinin bir önceki modeli olan Snapdragon 810’un aksine 820’nin üstün performansı kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmişti. Kısaca hatırlamak gerekirse, 8 çekirdek yerine kullanılan 4 çekirdekli Kyro mimarisine sahip olan Snapdragon 820’de her bir çekirdeğin 2.2 GHz hızında çalıştığını, OpenGL ES 3.1+ destekli Adreno 530 grafik işlem biriminin bulunduğu yonga setinde Hexagon 680 DSP’nin kullanıldığını söylemek gerek. Üstün özelliklere sahip olan Snapdragon 820’nin, cep telefonlarına kazandıracağı özelliklerden ilki ise, çok hızlı bir şekilde internete bağlanabilme özelliği. LTE desteği ve Wi-Fi performansını en yüksek seviyeye çıkaran Snapdragon 820’de bulunan LTE-U desteğiyle 600Mbit Download ve 150 Mbit Upload seviyelerine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, eğer modeminiz sağlarsa Snapdragon 820, 802.11 ad ve MU-MIMO gibi destekleri sayesinde gigabit seviyesinde bir performans elde edebileceksiniz.

Snapdragon 820, birçok kullanıcının aradığı özellikler olan kulaklık ve telefondan çıkan ses desteğinin önemini bildiğinden dolayı sunmuş olduğu Surround ses desteği sayesinde istediğiniz berraklıkta müzik dinleyebileceksiniz.

qualcomm

Snapdragon 820’nin bir başka artısı da, Adreno 430’dan %40 daha fazla performansa sahip olarak ürettiği Adreno 530 sayesinde sorunsuz bir şekilde 3D ve 360 derece görüntü desteği sağlaması. Üstelik bu sayede telefonunuzun %30 daha az enerji harcayacağını da belirtmek gerek.

Snağdragon 820 ile gelen yeniliklerden biri de, daha önce Snapdragon 810’da da bulunan ancak kalite ve fps olarak daha da geliştirilen 4K çözünürlük desteği. Bu sayede 4K’yı 30 fps’de sıkıntısız bir şekilde oynatabilmenin yanı sıra, çekim olarak ta oldukça gelişmiş bir destek vermekte. Bu da kameranın kalitesi arttıkça yapılan çekimin de bir o kadar iyi olacağının göstergesi.

Snapdragon 820’yle gelen oldukça önemli yeniliklerden bir diğeri de, geliştirilmiş parmak izi desteği. Parmak izi desteğini ultrasonik tarama ile geliştiren Qualcomm’da diğerlerinden farklı olarak bir de Sensel ID adını verdiği sensör ile koruma teknolojisine destek verecek. Qualcomm’un bir diğer özelliği de, S820’nin yağlı ve ıslak parmakla dokunulduğunda bile algılayabilesinden kaynaklanacak.

 

 

Bir önceki yazımız olan Tesla Artık İstanbul Trafiğinde! başlıklı makalemizde elektrikli otomobil, Model S ve otomatik pilot hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Halo 5: Guardians Xbox One Satışlarını Patlattı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478