Sistem Boşta İşlemi Neden CPU’nun % 98’ini Kullanıyor?

Sistem boşta işlemi

Sistem Boşta, tüm Windows NT tabanlı işletim sistemlerinde bulunan Microsoft Windows’un bir bileşenidir. PC’de çalışan varsayılan işlemlerden biri olarak belki de en az anlaşılanlar arasındadır. Arka planda her zaman tek iş parçacıklı bir işlem olarak çalışan Sistem Boşta, sistemin diğer iş parçacıklarını işlemediği zaman işlemci süresini gösterir. Başka bir deyişle, Sistem Boşta, aslında CPU’nun kullanılmayan veya boşta kalan yüzdesini ifade eder. Bu nedenle Sistem Boşta yüzdesinin yüksek değerde olması – yüzde 98 gibi – sanıldığı gibi endişe verici değildir.

Sistem Boşta İşlemi Yüksek Yüzde

Sistem Boşta değerleri, sisteme katılan süreçler ne kadar azsa o kadar az yoğun olur. Bu nedenle, Sistem Boşta için yüzde 95 ila 98’lik değerler oldukça normaldir. Bu, PC’nizin eldeki görevler için işleme kapasitesinin tükendiği anlamına gelmez. CPU tarafından yönetilen görevlerin çoğu, işlemci kullanımının yüzde 1’inden daha azını kaplar. Bu nedenle Görev Yöneticisi penceresinde yüzde 00 atanır.

Sistem Boşta Kalmasının Rolü

Sistem Boşta işlemi

Windows işletim sistemi, bir veya daha fazla CPU işleminin her zaman çalışmasını gerektirecek şekilde tasarlanmıştır. Devam eden Sistem Boşta işlemi aslında eyleme geçirilebilir bir işlem değildir. Bu, CPU’nun boşta bant genişliğinin bir sayacıdır, diğer görevlere dağıtılmaya hazırdır. Ancak bu işlemin bu sürekliliği PC’nizin sürekli çalışması için hayati öneme sahiptir. Çünkü aslında üzerinde hiçbir gerçek program çalışmıyordur. Bu nedenle hiçbir aktif işlem CPU ile etkileşime girmese bile sistemin durma noktasına gelmesini sağlamaz.

Güç Tasarrufu Modu

Sistem Boşta ayrıca, CPU üzerinde çalışan tek işlem olarak algılandığında güç tasarrufu mekanizmalarının tetiklenmesine izin verir. Kesin güç tasarrufu mekanizmaları ve zamanlamaları çeşitli Windows işletim sistemlerinde farklılık gösterir. Ancak ekran parlaklığını azaltarak veya işlemci güç tüketimini azaltmayı ayarlayarak güç tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Sistem Boşta Yavaşlamaları

Sistem yavaşlamaları hiçbir şekilde yüksek Sistem Boşta değerleri ile ilişkili değildir. Aslında, yüksek bir sistem boşta değeri tam tersini gösterir. CPU’nuzun kullanabileceği birçok işlem gücü vardır. Sisteminizdeki diğer güçler RAM’inizi ve sabit disk kullanımınızı içerebilir, bu nedenle bu bileşenlerde sorun giderme bir sonraki adım olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Farklı RAM ve ROM Türleri başlıklı makalemizde RAM ve ROM ve Statik RAM hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Farklı RAM ve ROM Türleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478