Silinen Word Belgesi Nasıl Geri Getirilir?

Silinen Word Belgesi Nasıl Geri Getirilir

Silinen Word Belgesi Nasıl Geri Getirilir?

Eğitim ve iş yaşantınızda etkin bir şekilde kullandığınız Office programı Word üzerinde çalışma yaparken kaydetmemiş yada silmiş olabilirsiniz ve haliyle silinen word belgesi nasıl geri getirilir sorusunu sormakta ve bir çözüm aramaktasınız bu makelemizde sizler için silinen ya da kaybolan Word dosyanızı kurtarmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Sizler için bu yöntemleri anlattık.Silinmiş olan bir Word dosyasının kurtarılması için öncelikle yapılması gereken işlem Word dosyasının otomatik kurtarma yedeğine ulaşmaktır.

Silinen Word Belgesi Nasıl Geri Getirilir
Silinen Word Belgesi Nasıl Geri Getirilir?

Otomatik Kurtarma Dosyası Yedeğine Nasıl Ulaşılır?

Öncelikle yapmanız gereken işlem Microsoft Word programına giriş yapmak olmalıdır. Ardından ise Araçlar kısmından Seçenekler menüsüne tıklamalısınız. Karşınıza çıkan pencerede Dosya Konumu isimli bir kısımla karşılaşacaksınız, buradan Otomatik Kurtarma Dosyaları butonuna tıklamalısınız. Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza bir klasör yolu çıkacak, bu klasör yolunu kopyalayarak Bilgisayarım dosyasındaki araç çubuğuna yapıştırarak açmalısınız. Açılan klasörde bulunan (.asd) uzantılı dosyaları incelemelisiniz, silin dosyanızın orada olma ihtimali oldukça yüksektir. Eğer silinen dosyanızı bu klasör içerisinde bulursanız, dosyanızı Word yardımı ile açmalısınız. Ardından dosyanızı (.doc) uzantılı olarak istediğiniz klasöre tekrar kaydetmelisiniz.

Bilgisayarınızın elektrik kesilmesi gibi nedenlerden ani olarak kapanması sonucu, kayıt edilememiş Word dosyalarının kurtarılabilmesi için (.wbk) uzantılı olarak bilgisayar tarafından otomatik olarak kaydedilmektedir. Eğer (.asd) uzantılı olarak bulamazsanız, yine aynı klasör içerisindeki (.wbk) uzantılı dosyaların arasında aramalısınız.

Bu yöntemi kullanarak da silinen Word dosyanızı kurtaramazsanız, geçici dosyaların bulunduğu C:\Users\Kullanıcı\Appdata\Local\Temp uzantısını, Kullanıcı yazan kısmına bilgisayarınızın kullanıcı ismini yazarak değiştirmelisiniz. Ardından yeni oluşacak uzantıyı Bilgisayarım dosyasındaki araç çubuğuna yapıştırmalısınız. Ardından açılacak olan klasör içerisindeki dosyaları inceleyip, silinen dosyalarınızı aramalısınız.

Veri Kurtarma Programı İle Silinen Word Dosyasını Nasıl Kurtarabilirim?

Yukarıda anlatılan programsız kurtarma yöntemlerine rağmen Word dosyanızı kurtaramazsanız aşağıda vereceğimiz alternatif veri kurtarma programları yardımıyla kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Silinen Word Belgesi Nasıl Geri Getirilir
  1. Wise Data Recovery

Ücretsiz bir programdır. Bu program sayesinde yanlışlıkla sildiğiniz resimler, videolar, müzikler, sıkıştırılmış dosyaları bilgisayarınıza geri yükleyebilirsiniz. Yapmanız gereken işlem sadece programı açıp, silinen dosyanızın bulunduğu sürücüyü işaretleyip tarama başlatmaktır. Tarama işlemi bittikten sonra zarar görmemiş kurtarılabilecek dosyalar listelenecektir. Bu liste içerisinde kurtarmak istediğiniz veri bulunuyorsa onu seçip geri kurtarabilirsiniz.Bağlantıya tıklayarak gidebilirsiniz.

  1. Pandora Recovery

Ücretsiz bir programdır. Bilgisayarının üzerinden tamamen silinmiş olan dosyaların geri getirilmesi için kullanılmaktadır. Bu program her türlü dosyanın geri getirilebilmesi için kullanılmaktadır. Kullanıcılarının veri kurtarma işlemi gerçekleştirirken bilgi fazlalığından rahatsız olmaması için sade ve basit bir arayüz kullanmıştır. Kurtarılmasını istediğiniz verinin bulunduğu sürücü seçip tarama işlemini başlatmanız, ardından bulunan sonuçları kontrol edip geri getirmek istediğiniz dosyayı seçmeniz yeterli olmaktadır.Bağlantıya tıklayarak gidebilirsiniz.

  1. Recuva

Ücretsiz bir dosya kurtarma yazılımıdır. Bilgisayarınızdan istemeden silmiş olduğunuz resimleri, videoları, Office belgelerini, müzik dosyalarını, sıkıştırılmış dosyaları vb. birçok veriyi kurtarmanıza olanak sağlamaktadır. Basit kullanımı sayesinden taramak istediğiniz sürücü veya klasörü tarayıp silinen veriler içerisinde kurtarılması mümkün olanları size listelemektedir. Yapmanız gereken tek işlem listelenen bu veriler içerisinden kurtarmak istediğiniz dosyayı seçip bilgisayarınıza geri yüklemektir.

Bu işlemleri yaparak silinen word belgesi nasıl geri getirilir sorunuzu yanıtladığımızı ve çözdüğümüzü ümit ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp Business Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

WhatsApp Business Nedir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478