SEO Uyumlu Site Nasıl Oluşturulur?

SEO Uyumlu Site Nasıl Oluşturulur?

SEO Uyumlu Site Nasıl Oluşturulur?

Web sitelerinin arama motorları tarafından tanınmalarını ve ilgili aramalarda yer almalarını sağlayan temel kriterlere kısaca SEO denilir. SEO, İngilizce bir kelime olup Search Engine Optimization yani, Arama Motoru Optimizasyonu (en iyi hale getirme) anlamına gelmektedir. Bu kriterler, sitelerin kendilerini en uygun hale getirmeleri için neleri yapması gerektiğini belirten kriterlerdir. Fakat arama motorları, sonuçların suistimal edilebilmesi ihtimaline karşı bu kriterleri yayınlamamaktadır. Bunun yerine, nelerin yapılmaması gerektiği konusunda ipuçları vererek site sahiplerini bilgilendirmektedirler ve bu ipuçları ile seo uyumlu siteler meydana gelmektedir.

SEO İşlemleri Nelerdir?

SEO Uyumlu Site Nasıl Oluşturulur?

SEO işlemleri, site içi düzenlemeler ve site dışı işlemlerden oluşur. Site içi işlemler, arama motorlarının sizi tercih etmede temel faktörleri oluşturur. Bu faktörleri gerektiği gibi kullanırsak sitemizi seo uyumlu site haline getirebiliriz.

Bunlar:

Statik IP: IP adresi (Internet Protocol Address), ağlara bağlı cihazların ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adrestir. Statik IP ise, sunucu olarak görev yapan bilgisayarın sahip olması gereken değişmez IP adresidir. Bu adres, genelde hosting hizmeti sağlayan şirketler tarafından temin edilir.

W3C geçerlemesi: World Wide Web (kısaca www veya w3c) onayı. Bu her sitede olan bir şeydir yani ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

Sayfalara uygun başlık seçimi (Title): Sayfanın adı ile içeriği uygun olmalıdır. Örneğin, iletişim başlığı altında kullanıcıların sizinle iletişime geçmesini sağlayacak olan bağlantılar vermeniz.

Meta etiketlerinin kullanılması: Meta açıklaması da denilen bu alanda yazınız hakkında anahtar kelimeleri de içeren kısa bir açıklama metni yazmanız gerekir.

Yazılarınızın uzunluğu 300 kelimeden az olmamalıdır.

Yazılarınızı yazarken başlık ve alt başlık kullanmaya dikkat etmeli ve mümkün olduğunca yazınızı paragraflara ayırmanız gerekir. Bu, okuyucuların dikkatini yazıya vermesini kolaylaştırır.

İçeriğinizin özgün olması yani yazılarınızın başka sitelerden kopyalanmamış olması gerekir.Başka sitelerden alınan içerikler siteniz için zararlıdır tarayıcı botları bunları fark eder ve seo uyumlu site olmaktan çıkabilirsiniz 🙂

Sitede yer alan tüm metinlerin konu ve içerik bakımından uyumlu olması gerekir. Örneğin, fotoğrafçılıkla ilgili bir sitede pastacılıkla ilgili yazı yazmak, yanlış bir uygulama olur.

Siteye ait anahtar kelimelerin sitede bolca kullanılması gerekir. Ayrıca ilgili anahtar kelimelerin kalın (bild) veya eğik (italic) gibi özellikler kullanılarak ön plana çıkarılması da önemli bir diğer faktördür.

Yazıyla ilgili yeterli sayıda ve uygun boyutlu görsel kullanmak ve bu görsellerin alt etiketlerinin içerikle uyumlu olmasını sağlamak gerekir.Alt etiketlere backwordleri girebiliriz Örneğin: seo uyumlu site bu konuya uygun bir backword ve bunu imagelerimizin alt etiketlerine girmeliyiz.

Sitede özgün görsel kullanmak.

Sitede güncel içeriklere yer vermek. (yazı, fotoğraf, haber gibi)

Sitenin sosyal medya platformlarında tanınırlığını arttırmak.

Site ile ziyaretçiler arasındaki etkileşimi arttırmak. (Paylaşım olanağı, üyelik, anket gibi)

Sitenin bir güvenlik sertifikasına sahip olması.

Sitenin sembolü olacak bir favicon görseli kullanmak: Bu, sonuç listesinde site açıklamasının yanında bulunan küçük görseldir.

Sitenin kullanıcı dostu alan adı (domain) kullanması: Kısa ve akılda kalıcı alan adları kullanmak, yazmak kolay olacağı için tercih sebebi olacaktır.

Sitenin açılış ve dolaşım hızına yani sayfa yüklenme hızına olumsuz etki edecek unsurlara yer vermemek. (Büyük boyutlu görseller, reklamlar gibi)

Sitenin mobil uyumlu olması. Artık neredeyse herkes akıllı telefondan internete girdiği için sitelerin mobil uyumlu olması zorunluluk halini almıştır.

Sitenin seoya yatkın bir kodlama olması önemlidir.Bu şekilde seo uyumlu site daha rahat hazırlayabilirsiniz.

Google Insights puanlamasında mobil ve masaüstü olmak üzere her iki alanda da en az 70 puan almak.

Siteyi yaşanabilecek bağlantı kesintilerinden korumak. Bunun için ülkenize yakın merkeze sahip hosting şirketlerini tercih etmek en doğrusu olacaktır. Tabi eğer yerel çaplı bir site iseniz.

Sitenin yerel bir sunucuya bağlı olması (yerel arama sonuçlarında yer almak istiyorsanız tabi)

“404” sayfa hatası verilebilmesi halinde kullanıcıyı başka bir sayfaya yönlendirmek gerekir. (Özür dileriz veya üzerinde çalışıyoruz gibi sayfalara)

Sitenin arama motorları tarafından daha hızlı taranabilmesi için “site haritası” oluşturmak.

robots.txt dosyası oluşturmak.

Site içi dolaşımı düzenlemek.

Site Dışı İşlemler:

Backlink almak, en popüler site dışı işlemdir. Backlink kısaca, bir sitenin başka bir siteye ait bir banner’in (sitelerin logo veya afişleri) veya metin linkinin sitenizin herhangi bir sayfasında yer alması demektir. Böylelikle kullanıcılar bu banner veya linke tıklayarak ilgili sayfaya gidebilmekte ve sayfanın görünürlüğünü yani pagerank’ını (PR) arttırabilmektedir. Peki bunun size ne faydası var? Backlink bir bakıma referans görevi görmekte. Eğer sitenizle aynı konuya yönelmiş ve sizden yüksek bir pagerank’a sahip bir siteden backlink alabilirseniz bu hem sizin pagerank’ınızın artmasını hem de arama motorlarının dikkatini çekmenizi sağlar.

Tabi bunun için ayrıca, özgün ve kaliteli içerik de üretmeniz gerekecek. Yani backlink tek başına sizi yükseltmeye yetmez. Kaldı ki backlink almak kolay bir iş değil. Bu yüzden bazı site sahipleri yapay ve içerikle ilgisiz backlinkler alabilmektedir. Fakat başta Google olmak üzere birçok arama motoru, bu tür bir yapay referansı kabul etmemekte ve spam olarak algılayabilmektedir. Backlinklerinizin gerçek kişiler tarafından verilmiş ve ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek, konuyla ilgili linkler olması gerekir.

Sık Yapılan SEO Hataları

Site başlığını yanlış seçmek: Konuyla ilgisiz başlık seçimi, sitenizin arama sonuçlarında yanlış yerlerde çıkmasına sebep olur. Başlık kısmının boş bırakılması ise sitenizin arama motorlarınca tanınmasını ve sonuç listesinde görüntülenmesini engeller.

Yanlış anahtar kelime seçimi: Anahtar kelimeler, ziyaretçiler tarafından arama çubuğunda yazılan kelimelerdir. Sitelerin de yazılarında ve meta açıklamasında konuyla ilgili kelimeleri anahtar kelime olarak seçmesi gerekir. Aksi halde bu, sitenizin sonuç listesinde görülmesini engelleyecektir.Ve bütün uğraşlarınız etkisiz kalacaktır unutmayın seo uyumlu site yapmanın temel yolu doğru seçimleri bulup uygulamaktır.

Sitenizin içeriğinin güncel olmaması da sitenizin görünürlüğünü etkileyen bir diğer faktördür. Sitenizi sürekli güncel tutmanız, arama sonuçlarındaki yerinizi korumanızı sağlar.

Son olarak aşırı miktarda ve konuyla ilgisiz sitelerden backlink almak da sitenizin arama motorları tarafından spam olarak algılanmasına sebep olabilir. Eğer siteniz yeni bir siteyse, az ve alakalı backlink almaya dikat edin.

Bu makale,

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Arama_motoru_optimizasyonu

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/IP

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/W3C

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Backlink

adreslerinden yararlanılarak hazırlanmıştır ve bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu atıf CC BY-SA 3.0 lisansının öngördüğü koşullara uygun olarak yapılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Netflix Dizileri ve Filmleri Nasıl İndirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Netflix Dizileri ve Filmleri Nasıl İndirilir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478