Sanal gerçeklik yakında herkese hitap edebilecek

Tüketici tarafında yavaş yavaş kendisini göstermeye başlayan sanal gerçeklik konsepti gelecek yıldan itibaren yapılan yatırımlar ile ağırlığını hissettirmek istiyor. Son dönemde ticari pazarda etkili olabilmek için var gücüyle çalışan bir teknoloji var o da sanal gerçekliktir. Gerek aksesuar tarzında gerekse tam donanımlı cihazlar olarak pazarda yerleşme çabası içerisindeki sanal gerçeklik konseptinden herkes umutlu görünmektedir. Sektörün önde gelen firmalarından Oculus bu anlamda beklentilerini artırmaktadır. Oculus firması kurucusu Palmer Luckey belli bir süre sonra sanal gerçekliğin herkes tarafından arzu edilen bir konsept haline geleceğini belirtmektedir. Bu ilgi sonrasındaysa sanal gerçeklik cihazlarının herkesin erişebileceği maliyetlere gerileyeceğinin de altını çizmektedirler.

Gelecek yıl itibari ile piyasaya çıkacak olan Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü için 300-350$ civarında bir fiyattan bahsedilmektedir. Elbette akıcı bir sanal gerçeklik tecrübesi için bağlı bilgisayarınızın da Oculus uyumlu olması gerekli. Yaklaşık olarak 900$ civarındaki başlangıç fiyatları ile iyi bir sanal gerçeklik sistemi için 1200$’ı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Genel olarak tam donanımlı sanal gerçeklik gözlüklerinin hepsi bu tür bir fiyatlandırmaya sahip olacaktır. Bu bakımdan ise ilk etapta herkesin erişebileceği sistemler olmayacak fakat konseptin ilgi görmesi ile beraber zamanla orta seviye bir dizüstü bilgisayardan da akıcı bir tecrübe sunulmasının önü açılacaktır. Mobil tarafta da aksesuar tarzında sanal gerçeklik gözlükleri mevcuttur ve çeşitli mobil içerikler ile destekleniyor fakat bu içeriklerin kullanıcıyı derinlik anlamında sarmalaması ya da hikâyenin içerisinde kaybetmesi fazla mümkün olmamaktadır. Bu bakımdan tam donanımlı gözlükler daha fazla öne çıkmaktadır. Henüz ortada tam donanımlı bir sanal gerçeklik gözlüğü satışı bulunmadığı için son kullanıcıların tecrübelerinin veya yorumlarının neler olacağı bilinmemektedir. Nihai sürüm sonrasında yavaş yavaş sanal gerçeklik gözlüklerinin farkındalıklarını artırması beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Lenovo K4 Note Çıktı! başlıklı makalemizde lenovo, lenovo k4 ve lenovo k4 note hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Tomb Raider PC Çıkış Tarihi Netleşti!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478