PES 2016 Ön İnceleme!

Konami firması tarafından piyasaya sürülen ve 1995 yılından beri oyun dünyasındaki yerini alan Pro Evolution Soccer (PES) serisinin son oyunu olan PES 2016 demosu geçtiğimiz haftalarda oyun konsolları için yayımlandı.

Ülkemizde bir döneme adeta damgasını vuran ve özellikle PES 2013 oyunu ile ülkemizdeki pazara hakim olan oyun, sonraki 2 yıl büyük bir düşüş yaşadı. Dünya genelinde EA Sports tarafından üretilen FIFA serisinin oldukça arkasında kalan firma, bu farkı kapatmak istiyor.

pess

PES 15 Yolundan Devam!

PES serisinin müdavimleri tarafından en büyük beklenti, oyunun PES 13 tarzında olacağı yönündeydi. Bu beklentiyle bekleyenlerin hayalleri gerçekleşmedi. PES 2016 oyununu ilk etapta incelediğimizde, oyunun PES 15’e daha fazla benzediğini görmekteyiz. Yani Konami firması FIFA serisine yakın oyun üretmeye devam ediyor.

Konami firması, PES 2016 konusunda Fox Engine firmasıyla çalışmaya devam ediyor. Firma, bu oyun ile beklentileri karşılayacağını düşünüyor.

Lisans Sorunu Devam Ediyor!

PES serisinin en fazla eleştirilen yönü, lisans konusudur. Bir türlü lisans konusunda adımlar atamayan firma, ligleri lisanslı olarak alamıyor. Birçok takım yine farklı isimlerle oyunda yer alacak gibi görünüyor. Bu da oyunu özellikle kariyer modunda oynayacaklar için büyük sıkıntı teşkil ediyor.

Lisans konusundaki eleştirilere cevap veren firma, “Biz her zaman oynanışı ön planda tuttuk” dese de, bu konu firmanın satışlarına olumsuz yansımaya devam edecek gibi görünüyor.

pesss

Gelişen Konular!

PES 2016‘nın demosunu oynadığımızda, hızlı ve akıcı bir oyunla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Özellikle pas konusunda önemli gelişmeler yaşandığı görülüyor. Bunun yanı sıra, futbolcuların hareketleri de daha esnek görünüyor.

Demo da sadece kısıtlı takımlara ve özelliklere yer verildiği için kariyer modu gibi konularda nasıl değişiklikler olacağını bilemiyoruz. Firma tarafından yapılan açıklamalara göre, çok özellikli ve gerçekçi bir kariyer modunun oyuncuları beklediğini söyleyebiliriz.

Demo modunda spiker olmadığı için bu konuya da değinemiyoruz ancak yine klasik tarzda anlatımın olmasını bekliyoruz.

Konami, en son başarısını 2013 yılında yakalamış olsa da umudunu sürdürüyor. FIFA serisi karşısında özellikle lisans konusunda mağlup olan firma, bu sorunu çözmeden istediği rakamlara ulaşamayacak gibi görünüyor. Bakalım oyunun satış rakamları beklentileri karşılayacak mı?

Bir önceki yazımız olan Haftanın Mobil Oyunları! başlıklı makalemizde ball jump, flippy wheels ve haftanın mobil oyunları hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Telefon Bataryanız Hızlı Mı Bitiyor? İşte Sebepleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478