PES 2016 İnceleme

Pro Evolution Soccer serisi futbol severlerin vazgeçemedikleri oyunlar arasında yer almaktadır. Konami tarafından piyasaya sürülen ve kısaca PES ismi verilen serinin son oyunu olan PES 2016 raflardaki yerini aldı.

2013 yılından beri büyük bir düşüş yaşayan ve FIFA serisinin oldukça gerisinde kalan PES serisinin yeniden yükselişe geçmesi bekleniyor.

pes

Yenilikler!

Oyunda gelen yeniliklerden biri Player ID özelliği oldu. Önemli futbolcuların karakteristik özelliklerinin sahaya yansıtıldığını görmekteyiz.

PES 2016 oyununda yer alan bu özellik ile birlikte Ronaldo, Messi, Neuer gibi oyuncuların özellikleri aynı şekilde oyuna yansıtılmış durumda. Ronaldo’nun saha içindeki duruşu, çalımları, şutları son derece gerçekçi olmuş. ayrıca yan topta sorun yaşayan kalecilerin oyunda da aynı sorunu yaşadığı görülmekte.

PES 2016 ile ilgili en büyük yeniliklerden biri de dinamik hava koşulları içermesidir. Yani, bir maça başlarken hava düzgün olsa bile maçın devamında yağmur yağabilmekte ve sahanın durumu da buna göre değişiklik göstermektedir.

PES 2016 oyununda çim uzunluğunu da değiştirmeniz mümkündür. Uzun çimi seçtiğinizde top kontrolü daha zor olmakta ve futbolcular topa vururken kalkan çimleri görebilmektesiniz.

pess

Oynayışta Değişiklikler

PES 2016 oyununda son derece önemli değişiklikler yer almaktadır. PES 2015 oyununa göre daha gerçekçi olan oyunda, futbolcuların dönüşleri çok daha gerçekçi olmuş durumda. Bunun yanı sıra yapay zekanın arttırıldığı görülmektedir.

PES 2016 oyununda kalecilerin bir önceki oyuna göre daha başarılı oldukları görülmektedir. Yapay zekadaki gelişim sayesinde futbolcuların topsuz koşu yapmaları da otomatik olmuştur.

Oyunda dikkat çeken noktalardan biri de menünün oldukça basit bir hale gelmesidir. Kariyer ya da menajerlik modlarında menü son derece basitleşmiştir. Bu da oyuncular için zamanda kazanmak anlamına gelmektedir. Oyun menüsünün tamamen Türkçe olması da önemli bir avantaj olmaktadır.

PES 2016 oyununun tam sürümünü oynayanlar, oyundan memnun kalmış görünüyor. Lisans konusunda büyük problemler yaşasa da grafik ve oynanış bakımından son yılların en iyi PES oyunu ile karşı karşıyayız.

Oyun beğeni toplasa da bir kaç hafta içinde açıklanacak satış rakamları merakla bekleniyor. Bakalım PES serisi bir kaç yıldır gölgesinde kaldığı FIFA serisini yakalamayı başarabilecek mi?

Bir önceki yazımız olan FIFA 16 Lisanslı Ligler Açıklandı! başlıklı makalemizde fifa 16, fifa 16 demo ve fifa 16 lisanslı ligler hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

FIFA 16 Lisanslı Ligler Açıklandı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478