Parolalar Hakkında Bilmemiz Gereken En Önemli 4 Şey!

Facebook, twitter gibi sosyal hesaplarımız başta olmak üzere, mail adresimiz ya da tablet, telefon gibi kullandığımız kişisel elektronik eşyalarda bulunan kişisel bilgilerimizi korumak için sürekli bir parola kullanmak zorunda kalıyoruz. Böyle olunca da, bir sürü parolayla uğraşıp duruyoruz.

Parola

Bunun yanı sıra, güvenliğin çok önemli olmasından dolayı koyduğumuz parolaları akılda tutmak daha da zor olabiliyor. Ancak ne kadar güvenli olduğunu düşünsek te, kullanacağımız parolaları oluştururken dikkat etmemiz gereken 4 önemli nokta var. Bu noktalardan ilki, parola oluştururken, çift rakamlar kullanmak ve bu parolaları mümkün olduğunca uzun tutmak parolanın güvenliğini en üst düzeye çıkarır çünkü çift rakamların saptanma süresi tek rakamın saptanabilme süresinin 2 katıdır. Ayrıca uzun parolalar da güvenlik açısından son derece önemlidir. Bunun yanı sıra, güvenlik açısından noktalama işaretlerini kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.

Dikkat etmemiz gereken noktalardan bir diğeri de, büyük ve köklü şirketlerin web sitelerinin kullandığı güvenlik sistemlerine çokta güvenmemek çünkü bu siteler, şifreleri düz metin olarak kaydediyor olabilir.

Şifre oluştururken dikkat etmemiz gereken 3. nokta ise, herhangi bir sitede parola oluştururken karşımıza çıkan parola güvenlik seviyesi. Yani parolamızı uzun seçtiğimizde parolamızın daha güvenli olduğunu gösteren güvenlik seviyeleri pek te gerçek değil. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu parolaları oluştururken çift rakamlar ve noktalama işaretleri kullanmak çok daha güvenli olacaktır.

Gelelim parola oluştururken dikkat etmemiz gereken 4. ve son noktaya: Herhangi bir sistemde parola oluştururken, bu parolayı her iki cihazdan kontrol etmek. Yani, bir  internet sitesinde bir parola oluşturmak istediğimizde sistem bizden cep telefonumuza gelen şifreyi sisteme girmemizi isteyebilir ki bu da daha güvenlidir diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Dönem Sonu Yaklaşırken Bu Not Hesaplama Uygulaması Çok İşinize Yarayacak! başlıklı makalemizde Bildirbana ve Not Hesapla hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Fiyat/Performans Oranıyla Göz Dolduran Yu Yutopia Satışta!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478