Parola seçimi konusunda hiç akıllanmıyoruz!

SplashData’nın 2015 verilerine göre internet dünyası halen parola belirleme noktasında ‘123456’ alışkanlığından vazgeçememekteyiz. Kullanmamanız gereken popüler parolalar haberimizde bulunuyor. İnternet dünyasında tüm uyarılara rağmen basit parolalar kullanılmaya devam edilmektedir. SplashData’nın 5’cisini yayınlamış olduğu yeni yıllık parola listesinde ise durumun vahametini yeniden gözler önüne sermektedir.

Buna göre önceki yıllarda olduğunu gibi 2015 yılında da en fazla kullanılan parola Hacker sızıntılarından toplanan sıralamasının başında ‘123456’ yer almaktadır. İkincilik ‘Password’ gibi oldukça yaratıcı bir kelimeye giderken, üçüncülük bir sıra yükselen ‘12345678’ kombinasyonun eline geçti ve dördüncü ise ‘Qwerty’ olmaktadır. 2015 yılında en fazla kullanılan parolalar arasına yeni olaraksa ‘Welcome’, ‘Login’, ‘1234567890’, ‘Starwars’, ‘Princess’, ‘Passw0rd’ ile ‘Solo’ gibi kelimeler eklenmiştir. ‘Dragon’ ve ‘Baseball’ gibi kelimeler liste içerisinde düşüş yaşarken ilginç şekilde ‘Football’ kelimesiyle oluşturulan parolalarda artış yaşanmıştır. Veri güveliği için çok daha karmaşık parolalar ile gelişmiş parola uygulamaları kullanmanızı önermekteyiz. Hiçbir parola kırılmaz değildir fakat en azından çok basit parolalar ile kötü niyetli kişilerin tuzağına düşmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Amerika, Telefonları İzlemek İstemekte! başlıklı makalemizde akıllı telefon, akıllı telefon güvenliği ve arka kapı hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Android.Bankosy Adlı Virüs Hesabınızı Dakikalar İçerisinde Boşaltabilir!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478