Optik Sürücü Yerine SSD Takmak

SSD (Solid State Disc) kullanımının gittikçe yaygınlaştığı şu günlerde laptop performansını arttırmak isteyen herkes bilgisayarlarına SSD takıyor. Peki bilgisayarınızda SSD slotunuz yok ve hard diskinizi kullanmaya devam etmek istiyorsunuz; çünkü kapasite olarak alana ihtiyacınız var. Ne yapabilirsiniz?

Optik sürücünüzü yani CD/DVD ya da Blu-ray Rom’u laptobunuzdan söküp bir aparat yardımıyla SSD’nizi takıp Windows’u da onun içine kurarak laptop performansınızı çok daha yüksek bir seviyeye çıkarabilirsiniz.

Tabiki daha yüksek veri transfer hızı, daha az güç kullanımı, daha uzun batarya ömrü için daha büyük bir SSD tercih etme imkanınız var. O zaman neden hala laptoplar sadece SSD yerine hard disk ile satışa sunuluyor diye merak ediyor musunuz? Cevap basit: SSDler hala gigabyte kapasitesi başına biçilen fiyata göre pahalı durumda. 120 GB bir SSD 130 TL gibi bir fiyata satılırken 240 GB’lık bir SSD 300 TL, 480 GB’lık bir SSD 500 TL gibi rakamlara ulaşıyor. Ki 120 GB’lık bir SSD aldığınızda içine Windows kurulumundan ve tüm optimize işlemlerinden sonra geriye kalan hemen hemen yarı yarıya (60 GB) inmiş oluyor. O zaman da içine film, müzik, oyun gibi yüklemeler yaparken acaba hafızam yetecek mi diye düşünmeye başlayacaksınız.

Özellikle laptopunuzda SSD slotunuz yoksa optik sürücü yerine SSD takarken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var. Bunardan ilki hangi SSD dönüştürücüye ihtiyaç olduğunu belirlemek. SSD dönüştürücüler aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi optik sürücüye benzeyen kutu şeklindeki aparatlardır. Bir tanesi 12.7 mm, diğeri ise 9.5 mm kalınlığında olmak üzere iki farklı seçenek olarak satılmakta. Bu parçayı almadan önce cihazınınız servisini arayıp optik sürücünüzün hangi boyutta olduğunu öğrenirseniz takmaya çalıştığınızda sıkıntı yaşamazsınız.

Optik sürücünüzü bilgisayarınızdan sökmek için tek bir vidayı çıkarmanız ve sürücüyü kendinize doğru çekmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra SSD’nizi aldığınız aparatın içine güzelce yerleştirip yanlarındaki vidaları da sıkıştırıp sağlamlaştırdıktan sonra optik sürücü yerine iktirerek kolayca takabilirsiniz.

Bu işlemden sonra hemen format işlemlerine başlamayın. SSD’nizin sürücüsünü bilgisayarınıza kurun ve performans ayarlarını yapın. RAPID seçeneği varsa aktifleştirin ve SSD’nizi en yüksek performans seviyesine yükseltin.

Windows kurulumunu yaptıktan sonra son bir ayar daha yapmanız gerekecek. Bilgisayarıma sağ tıklayın ve özellikleri seçin. Gelişmiş kısmından performans sekmesinde ayarlara tıklayın. Yine gelişmiş sekmesinden “Sanal Hafıza” bölümünde değiştir butonuna basın. Burada SSD’niz için bir miktar alan ayrıldığını göreceksiniz. Bu alanı hard diskinizde kullanmanız gerekiyor çünkü sürekli SSD’ye yazıp silme işlemleri yapmak SSD’nizin ömrünü kısa sürede azaltacaktır. Hark diskinizi seçin başlangıç alanı olarak 900 MB gibi bir alan, maksimum olarak da bilgisayarınızın önerdiği alandan bir miktar fazlasını seçin. SSD’nizdeki kullanılan alanı da sıfırlayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Şimdi bilgisayarınızı çok iyi bir performansla kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Blizzard Oyunları Facebook Üzerinden Canlı Yayın Yapılabilecek! başlıklı makalemizde blizzard, blizzard facebook ve Facebook hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Karşınızda Apple iOS 10!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478