Nokia Nostalji Rüzgarı Estirecek

Nokia Ve Microsofttan Nostalji Rüzgarı

Microsoft bizi düşünürken büyüklerimizi de ihmal etmiyor. Microsoft’tan değişik ve yeni bir stratejik atak geldi. Bilirsiniz ki Nokia 105 ilk çıktığı zamanlarda pek fazla telefon piyasasında tutulmamıştı. Ancak şimdiki telefon piyasası ile 2013’ün telefon piyasası arasında çok büyük bir fark var. 20 dolara, Microsoft tarafından tekrar piyasa sürülmesi beklenen Nokia 105 annelerimize, teknolojiden uzak olanlara ve en önemlisi de ufak bütçeli ailelere iletişim imkanı sağlayacak.

Öncelerde de dediğim gibi 2013’de piyasaya sunulan, 2G bağlantı gücü ve 1,4” renkli LED ekranıyla tam bir hayal kırıklığı olmuştu. Ancak yine de telefon piyasasının pek hareketli olmadığı bölgelerde bir nebze de olsa daha iyi tutulmuştu. Fakat yine de Nokia bu telefondan istediği satışı yapamamıştı. Zaten Nokia böyle ufak ufak ilerlemek zorundaydı çünkü batışa girdiği dönemlerdi. Bu arada Microsoft bu modeli biraz değiştirerek sunacak bizlere. Mesela daha önce 500 kişiyi kapsayan rehberi bu modelinde 2000’e çıkartılıyor, FM radyosu kendi içinde bulunuyor ve bizi tiril tiril her yerde şarj aleti aramaya zorlamıyor. Çünkü Microsoft 105’in bataryası tamı tamına 35 gün sürüyor…

Microsoft 105 sadece 70 gram ağırlığında olup bir tanesi çift sim kartı bulundurabilme özelliğine sahip iki çeşit olacak.Günümüzdeki bütün telefonlarda klasik olarak bulunan MicroUSB ile şarj olan telefon 15 saatlik de bir konuşma süresi sağlıyor.

Microsoft’un açıkladığına göre giriş seviyesi pazarlara hitap edecekmiş 105. Dakikada 100 adet satılması planlanan Microsoft 105’in Microsoft adıyla mı Nokia adıyla mı geleceği tam bir merak konusu. Bu arada 105 dünya genelinde 20 dolar fiyat etiketiyle müşterisiyle buluşacakken dakikada 100 tane satması pek de zor değil gibi gözüküyor. Fikrimce Microsoft’un böyle bir şey yapmasındaki amaç kâr değil. Elinde kalan son Nokiaları da bitirmek istiyor ki elimde kalacağına cebime girsin fikri bence de çok mantıklı bir fikir. Son bir ekleme yapmak gerekirse eğer eski Nokiaların olmazsa olmazı bas konuş özelliği de olursa dolmuş şoförlerinin elinde 105’den başka telefon göremiyor olabiliriz…

 

Bir önceki yazımız olan Tablette İncelik Savaşının Yeni Lideri Samsung Galaxy Tab 8.0 S2 başlıklı makalemizde manşet ve Samsung Galaxy Tab 8.0 S2 hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Andoid hakkında bilinmeyenler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478