Nesnelerin İnterneti ( IoT ) Neden Bu Kadar Önemli? 2020

Nesnelerin İnterneti ( IoT ) Neden Bu Kadar Önemli?

Teknolojide çığır açan nesnelerin interneti kavramı bir anda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Uğruna makaleler yazıldı, konferanslar düzenlendi, bilim günleri organize edildi. Bilim adamları, akademisyenler, mühendisler bir araya gelerek bu teknolojinin hayatımızı nasıl değiştireceğini tartıştılar. Hala da bu tartışmalar sona ermiş değil. Bazıları gelecek için son derece heyecanlıyken bazı insanlar da robotlar tarafından kontrol edileceğimizi düşünüyor. Komplo teorileri bir kenarda dursun, IoT terimi şu anda kullandığımız pek çok aleti zaten kapsıyor. O yüzden zaten içinde olduğumuz bu teknolojiye biraz daha yakından bakabiliriz.

Nesnelerin İnterneti ( IoT ) Nedir?

Nesnelerin İnterneti ( IoT ) Neden Bu Kadar Önemli?

İnternet ilk olarak ortaya çıktığında amaç bilgisayarlar aracılığıyla bilginin paylaşılmasını sağlamaktı. Ancak yıllar içerisinde hem teknolojinin kullanımı hem de internetin işlevi fazlasıyla değişti. Öncelikle akıllı telefon diye bildiğimiz cihaz üretildi. Bu sayede interneti cebimizde taşıyabilir hale geldik. Sonrasında interneti bilgi paylaşmak dışında daha geniş amaçlar için de kullanmaya başladık. Örneğin fotoğraf kullanmak için artık interneti kullanabiliyorsunuz. Gelecekte ise bu daha da ileri boyuta taşınacak. Şu anda bu değişimin ilk adımları nesnelerin interneti sayesinde atılmaya başlandı bile.

IoT sistemi diğer cihazlar ile bağlantı sağlayabilen cihazlardan oluşmakta. Mesela evdeki uydu alıcınıza işteyken bağlanıp siz eve gidene kadar en sevdiğiniz dizinin yeni sezonunu indirmenizi sağlıyor. Yani birçok şeyi sadece cep telefonunuzu kullanarak uzaktan kontrol edip yönlendirebiliyorsunuz. Diyelim ki o gün hava birden soğudu. Aniden kar yağışı başladı. Eve varıp ısıtıcıları çalıştırmak oldukça zaman kaybetmek demek olacak. Bunun yerine bulunduğunuz yerden evdeki ısıtıcıları kontrol edip aktif hale getirebiliyorsunuz.

Nesnelerin İnternetinin Önemi

İngilizcesi Internet of Things olan IoT terimi ilk olarak İngiliz teknoloji uzmanı Kevin Ashton tarafından ortaya atılmış. Ashton, insanların herhangi bir bilgiye erişebilmek için internete ne denli bağlı olduğu fark etmiş. Gün geçtikçe yaşam biçimimiz değişiyor. Eski insanların en büyük ve belki de tek amaçları hayatta kalmak iken modern insan artık daha farklı ideallerin peşinden koşuyor. Ve hayaller bu kadar fazla ve sınırsızken zaman bunun yanında son derece kısıtlı kalıyor. Tam da bu noktada nesnelerin interneti zamandan tasarruf sağlayacak çözümler sunuyor. Uzaktan cihaz kontrolü hayatı kolaylaştırıyor.

Bir önceki yazımız olan AR Gözlük Ne İşe Yarar? 2020 başlıklı makalemizde AR Gözlük ve AR Gözlük Ne İşe Yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Kablosuz Kulaklık Sağlığa Zararlı Mı?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478