Nasa’nın Yeni Gözde Teleskobu: HabEx

Nasa dünyamız da başka gezegenler keşfedebilmek için 7 milyar dolarlık bir bütçe ile proje yapmak için kolları sıvamıştı. Proje adı HabEx olan teleskop ile aranacak maddeler su, karbondioksit, Oksijen gibi çeşitlendirilebilir. Burada ki amaç yaşamsal alan bulunan gezegenleri keşfetmektir, yani dünyamıza benzeyen bir gezegen.

NASA’nın HabEx (Habitable Exoplanet Observatory)projesi gezegenler arası araştırmalar yapabilecek ve ikinci dünyayı bulmak için çabalayacaktır. İkinci dünyayı bulma projesinin başlama tarihi 2030 yılıdır.

HabEx ve Hubble Teleskop Arasında ki fark nedir?

HabEx teleskobu, Hubble teleskobuna göre iki katı kadar büyük aynalı teleskob kullanmayı düşünüyor. Hubble iki buçuk metre ise HabEx 4 metre gibi devasa bir ayna anlamına gelmektedir.

HabEx teleskobu çalışma mantığı şöyle ki;

Yıldızların gezegene yaydığı ışıkları engelleyecek böylelikle daha uzaklarda ki yıldızları inceleyip evrenin yaşamsal maddesi var mı?, Araştırmalarına yoğunluk göstermektedir. Hubble teleskobu ile beznerliği ise ultraviyole, optik ve kızılötesine duyarlı olmasıdır.

HabEx teleskobu ile neler araştırılacak?

Habex ile güneşe benzeyen gezegenleri ve yıldızların çevrelerinde ki gezegenleri net bir şekilde inceleyebilecek. Ayrıca bu gezegenlerin atmosferik içeriklerini de keşfedebilecek. Tüm bunların yanı sıra yaşamsal faaliyet maddelerini (su,oksijen,karbondioksit..) gibi detaylı bir araştırmalar yapabilecek.

NASA’nın kuruluşundan bu yana en büyük misyonu ve 7 milyar dolarlık büyük bütçesiyle, 10 yıl boyunca uzayı detayları ile inceleyebilecek. Ayrıca NASA’nın büyük konseptlerinden birisi “Büyük Gözlemevi” konseptini gerçekleştirmiş olacak.

HabEx proje bütçesi nedir?

Decadel Survey, projenin finansman hesabını 2021 yılında tavsiyelerini vermeyi planlıyor.

Proje eş başkanın açıklamaları nelerdir?

Proje eş başkanı olan Scott Gaudi, HabEx teleskobu ile dünyaya benzer bir gezegen bulmayı amaçladıklarını ya da en azından dünyaya benzeyen bir gezegen var mı? sorusuna yanıt bulabileceklerini dile getirdi.

Proje’nin başlangıç yılı ne zaman?

Decadel Survey, finansman sununlarını bitirdikten hemen sonra HabEx için tam anlamıyla çalışmaya başlayacaklar. HabEx, yaklaşık 2030 yılında hazır olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Bosch Dünya da Bir İlk Olan Şeffaf Gözlük Teknolojisini duyurdu.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478