Nano Teknolojinin Yeni Adı Nano Lens

Nano Teknolojinin Yeni Adı Nano Lens

Teknolojinin hızla gelişmesi ile yeniliklerin ardı arkası kesilmiyor ve kesilmeyecek gibi görünüyor. Akıllı telefon, akıllı saat, Google glass derken birde nano teknolojik lens çıktı. Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki yetişmek nerdeyse imkânsız. Akıllı saat ve Google glasslar yaygınlaşmadan bir ürün daha. Teknoloji hayranlarına bir müjde gibi gelen bu haber bakalım neler içeriyor. Giyilebilir teknoloji sınıfına hız kesmeden katılan bu yeni ürün göze takılarak kullanılıyor. Bundan belki 2 yıl önce böyle bir şey olacak deseler inanamazdık ama artık mümkün. Singapur’da üretilen bu kontakt lensler, nano lens olarak geçiyor ve göz yaşartıcı veya suni gözyaşı damlalarını tarihe gömecek gibi görünüyor. Bunun yanında kan şekerini ölçen nano lenslerinde yakınca çıkacak.

Göz Hastalıklarında Yeni Bir Devrim

Singapur’da üretilen bu ürünler nano teknoloji kullanılarak üretiliyor. Singapur bu yolda başarılı olmaya kararlı gibi. Zamanla biyotıp alanında başı çekeceğini düşünüyorum. Kurdukları Biyokent üssünde binlerce farklı ülkeden uzman bilim adamı çalışıyor ve bu işe kafa yoruyorlar.  Kanser, kök hücresi, genom ve yeni ilaçlar üretebilmek üzerine durmadan çalışıyorlar.

Gözlere fayda sağlayacak sıvılar veya ilaçların etken maddesinin, lenslerin üretildiği polimer dokunun nano kısmında yer alıyor. Ve lensler zamana bağlı olarak,  işlevleri devreye alınabilecek şekilde üretilmiş. Kullan at tipi lensler ile ilaçların gözden akıp gitmesi veya yetersiz gelmesi gibi durumların önüne geçilecek.  Ayrıca bu teknolojinin yeni olmadığını zaten düşünülen ve uygulanılan bir durumda olduğunu üreticileri belirtiyor. Yumuşak lensler ilaçlara batırılarak bu mantıkla kullanılıyormuş fakat ilaç miktarı belirlenemediği için kullanışlı değilmiş. Bu teknoloji ile istenilen miktarda ilaç emilimi sağlanıyor ve bu sorunun önüne geçiliyor.

Ayrıca lensler belli bir oranda nem salgılayarak göz kuruluğuna da bir çare olarak sunuluyor. Gözyaşının ölçülmesi ile kan şekerini de ölçecek lensler geliyor yakında. Ayrıca lenslere fosforik nano yapılar eklenerek şeffaflığı bir nebze kırılıyor ve lensleri kaybetme ihtimalini ortadan kaldırıyor. Bu lensler ile sağlığımızı kontrol altına almak çok daha kolay olacak gibi görünüyor.

 

Bir önceki yazımız olan Mercedes-Benz S-Class Cabriolet Yayınlandı! başlıklı makalemizde araç fuarı, araç teknolojisi ve cabriolet hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Android Oyunlarda Para Harcama Dönemi Bitti!!!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478