Microsoft Dinamik Bir API Tespit Teknolojisi Üzerindeki Çalışmaları

Günümüzde yazılımcılar için API olarak isimlendirdiğimiz uygulama ve programlama ara yüzleri oldukça önem taşımaktadır. İki yazılım veya veri tabanı arasında hızlı ve sorunsuz bir iletişimin sağlanmasını hedefleyen bu yapılar zaman zaman problemlere yol açmaktaydı. Belirli bir API’ yi kullanmaya programlı uygulamalar bu API sistemde yer almıyorsa sıkıntı yaşanabiliyordu. Geliştirici bu yüzden sürekli olarak kodlarının içerisinde uygulamayı farklı API’ lere yöneltecek senaryolar hazırlamak zorunda kalmaktaydılar. Microsoft bu sorun üzerinde çalışarak yazılım geliştiricilerin işini biraz daha kolaylaştırmak maksadıyla yeni bir çözüm geliştirmiştir.
Dinamik API tespiti adını alan bu yeni teknoloji birbirine benzer olan ve aynı görevleri yerine getirecek API’leri gruplamaktadır. Bir uygulamada gerekli olan API’ yi bulamazsa bu defa grup içerisinde benzer bir API’ ye yönlendirmektedir. Yeni teknoloji ile geliştiriciler bir tek kod satırı kullanarak uygulamasını potansiyel tüm yedek API’ lere yönlendirebilecekler. Microsoft yeni teknolojiyi Windows 10 işletim sisteminde dahi kullanılmaya başlanıldı. Gelecekte geniş bir cihaz desteğinin sağlanacağı ifade edilmektedir. Şuanlık bu yeni teknoloji büyük bir avantaj sağlamamaktadır çünkü Windows 10 sistemleri aynı API desteğini barındırmaktadır. Windows 10 sonrasındaki sürümlerde ise geliştiriciler artık Windows 10’da olmayan bir API’yi sonraki sürümde bulabilir ve zaman kazanmış olurlar. Bu teknolojinin Windows 10 mobil için de avantaj sağlayacağı belirtilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Google'ın Brotli Algoritması Yavaş İnternet Hızına Çare Olacak başlıklı makalemizde yeni sıkıştırma algoritması ile yavaş internet ortamında indirme hızlarını artırmak hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Galaxy S7’nin İşlemcisi Netleşmeye Başladı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478