Mediatek Helio X30’un Özellikleri Belli Oldu!

Helio X30

Mediatek’in işlemcisi olan Helio X10’un satışa sunulmasının ardından çok geçmeden Helio X30’un da satışa çıkarılacağı duyurulmuş ve böylece de kesinleşmişti. Her ne kadar, şu an için üretimi tamamlanmış olsa da, Mediatek yetkilileri Helio X30’un satışa çıkarılması için 2015’in son aylarını beklediklerini ifade etmişlerdi. Ancak yine de Helio X30’un teknik özelliklerinin sızdırılmasının önüne kimse geçemedi.

 

Önceki modellerinden bir hayli önde olduğunu söyleyebileceğimiz Helio X30 her ne kadar Helio X20’dekiyle benzer dizilime sahip olsa da, Helio X30’un önceki modellerden daha farklı işlemcilere sahip olacağını belirtmek gerek. 2.5 GHz Quad Cortex A72 Çekirdek, 2.0 GHz dual Cortex A72 çekirdek, 1,5 GHz dual Cortex A53 çekirdek, 1,0 GHz dual Cortex A35 çekirdeğe sahip olan Helio X30’un bir önceki model olan Helio X20 ile aynı şekilde 10 çekirdeğe sahip olacağını belirtmek gerek. Helio X30’da göze çarpan en önemli özelliğin, önemli rakip firmaların aksine, çekirdek sayısını artırması çoğumuz için şaşırtıcı çünkü Qualcomm’un 810’da bulunan 8 çekirdekli işlemci sayısını Snapdragon 820’de azaltarak 4 çekirdeğe, Apple’ın ürettiği A9X’te ise sadece 2 çekirdekli işlemci olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı da, Mediatek’in kullandığı çekirdek sayısını zamanla azaltacağı yönünde beklentilerin olduğunu da söylemekte yarar var. Mediatek’in ürettiği işlemciler, şu an için kullanıcılar tarafından en azından bir Snapdragon kadar beğenilmese de, Helio X30’un Helio X10 ve Helio X20’den daha iyi özelliklere sahip olduğunu belirtmek gerek.

Bir önceki yazımız olan Snapdragon 820 Resmen Tanıtıldı! başlıklı makalemizde Exynos, Mediatek ve Qualcomm hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Snapdragon 820 Resmen Tanıtıldı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478