MediaTek dünyanın ilk hepsi bir arada giyilebilir cihaz yongasını geliştirildi

Giyilebilir cihazlara ilgi arttıkça özel yongaların geliştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmaya başlamıştır. Hali hazırda giyilebilir cihazlar için bazı çözümleri olan MediaTek yeni bir yonga ile karşımıza çıkıyor. Giyilebilir cihaz pazarının giderek büyümesi, yatırımın da aynı oranda artmasına neden olmaktadır. Geçmiş dönemlerde mevcut olan yonga setleri ile yetinmeyi tercih eden tasarımcılar artık daha az enerji tüketen ile daha çok fonksiyon sunan yongalara yönelmektedirler. Samsung’un Bio-Processor yongasından sonra MediaTek de hepsi bir arada yongasını duyurmuştur.

MediaTek’in yeni MT2523 adındaki yongası, giyilebilir cihazlara yönelik ilk hepsi bir arada çözümü sunan paket sistemi olarak adlandırmaktadır. Firma bir giyilebilir cihazda ihtiyaç duyulacak her türlü bileşeni bir araya getirmiştir. Yonga üzerinde güç yönetim birimi, Cortex-M4 tabanlı bir mikro kontrolcü, çift mod Bluetooth 4.0 modül, GPS ve MIPI destekli bir yüksek çözünürlükte ekran sürücüsü yer almaktadır. MediaTek’in yeni çözümü ile rakip çözümlere göre yüzde 41 daha az alan kaplıyor ve enerji tüketimi de nispeten daha azdır. Böylelikle fonksiyonel fakat uzun kullanım ömrü sunan giyilebilir cihazların da önü açılmış olmaktadır. Özellikle de GPS yongası batarya tüketimine olumsuz etki eden bir bileşendir. Yeni çözümde MediaTek bu sorunun önüne geçmiş gibi görünmekte. Ayrıca düşük maliyet çizgisini devam ettirirse daha fazla akıllı saat modelinde GPS desteği görülebilir.

Yeni çözümde ekran sürücüsü de ön plana çıkmakta zira yüksek çözünürlük ile 2D gerçek renk yeteneğinin yanında 1-bit renk indeksi sayesinde enerji tasarrufuna katkı yapıyor ve aynı zamanda depolama belleğinden kazandırmaktadır. Kısacası yeni nesil akıllı saatlerde daha renkli veya canlı ekranlar daha az güç tüketebilecektir. MediaTek hali hazırda Aster platformu içerisinde de düşük güçte yongalar sunuyordu. MT2523 firmanın çalışmalarını bir adım öteye taşımaktadırlar. Yeni paket içerisinde sistem – SiP çözümü yılın ilk yarısında piyasada olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Apple iPhone 6c artık çalışır hale geldi başlıklı makalemizde apple, apple iphone 6c ve apple watch 2 hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Apple iPhone 6c artık çalışır hale geldi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478