Mavi Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?2

Mavi Ekran Sorunu

Mavi Ekran (BSOD), sisteminizin kurtaramayacağı, Microsoft Windows için kritik bir başarısızlıktır. BSOD genellikle bilgisayarınızın donanım veya yazılım sürücülerindeki sorunlardan kaynaklanır. Sorunun ortaya çıkışı o kadar rasgele ve beklenmediktir ki, asla önceden öngöremezsiniz. Öyle ki Microsoft yaratıcısı Bill Gates bile birkaç yıl önce bir açılış konuşması sırasında bu soruna aşina olmadıklarını söylemiştir.

Öte yandan, tekrar meydana gelene kadar mavi ekran sorunu hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, beklenmeyen yeniden başlatma veri kaybına yol açar. BSOD hata kodunu not etmek için her zaman zamanınız olmaz, bu da size neyin neden olduğuna dair bir bilgi vermez. Mavi ekran oluştuğunda Windows, sürücünüzde otomatik olarak bir mini döküm oluşturur. Mini döküm, sorunun en derinine ulaşmak için kullanabileceğiniz kilitlenme hakkında bilgi içerir.

Otomatik Yeniden Başlatmayı Devre Dışı Bırakma

Mavi Ekran Sorunu

Belirli bir sorununu çözmeye başlamadan önce, hata kodunu görmeniz gerekir. Ne yazık ki, mavi ekran yalnızca Windows yeniden başlatılmadan kısa bir süre önce görünür. Öyleyse, yapmanız gereken ilk şey otomatik yeniden başlatmayı devre dışı bırakmak.

l Bu Bilgisayar‘ye sağ tıklayın

l Özellikleri Seçin.

l Gelişmiş Sistem Ayarları’na Gidin.

l Başlangıç ​​ve Kurtarma altındaki Ayarlar’a tıklayın

l Sistem Hatası altında Otomatik Olarak Yeniden Başlat yazan kutunun işaretini kaldırın.

l Ayarlarınızı kaydetmek için Tamam‘ı tıklayın.

Bir hata kodu olduğunda mavi ekranının nedenini anlamak çok daha kolay olacaktır.

Windows İşletim Sistemi ve Mavi Ekran

İyi bir antivirüs ve kötü amaçlı yazılım tarayıcısı yükleyin ve bilgisayarınızı veri bozulması nedeniyle mavi ekrana yol açabilecek virüslere karşı tarayın. Antivirüs’ün güncel olduğundan emin olun.

Yeni bir işletim sistemi yüklemek için yeterli depolama alanına sahip olduğunuzdan emin olun. Yeni bir işletim sistemi kurmak üzere yer açmak için gereksiz dosyaları silin ve Geri Dönüşüm Kutunuzu temizleyin.

Donanım bileşenlerinin düzgün çalıştığından emin olun. Sıkı vidalanmamış bir sürücü gevşeyebilir veya bir RAM yongası düzgün bir şekilde yerleştirilmemiş olabilir. Tüm bu bileşenlerin yerinde olduğundan emin olun, aksi takdirde Windows mavi ekran sorunu ile karşı karşıya kalabilir.

İkincil monitör, HDMI kabloları, yazıcı kabloları, flash sürücüler, akıllı telefonların şarj kabloları ve Bluetooth aygıtları gibi gerekli olmayan çevrebirim bileşenlerini çıkarın. Sürücü rafındaki CD / DVD’leri çıkarın.

Bir önceki yazımız olan Telefon Performansını Nasıl Artırabilirim? başlıklı makalemizde telefon hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Telefon Performansını Nasıl Artırabilirim?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478