Korsan oyunlar için darağacı artık göründü

Oyun dünyasının son zamanlarında kullandığı gelişmiş korsan karşıtı teknolojileri kırmakta zorluk çeken korsan grubu 3DM çok yakın zamanda korsan oyun diye bir şey kalmayabileceğini açıklamıştır. Square Enix tarafından geçtiğimiz ayın başlarında satışa sunulan Just Cause 3 oyun dünyasında yaşanan önemli bir değişimi gündeme taşımaktadır. Tüm dünyada oyun severler tarafından ilgiyle karşılanan Just Cause 3’e korsan çevrelerinde de talep yüksek olsa dahi kullanılan gelişmiş korsan karşıtı önlemler oyunun kırılmasını neredeyse imkansız hale getirmiştir.

Üstelik Just Cause 3 son zamanlarda korsan grupların kırmakta güçlük çektiği tek oyun bu değildir. Bundan birkaç yıl öncesine kadar yeni çıkan oyunu kısa zamanda kırıp kopyalarını yayınlamak son derece basit bir işlem iken oyun dünyasının son zamanlarda geliştirmiş olduğu korsan karşıtı önlemler ile bu süreci çok daha zorlu bir hale getirmiştir. Son dönemde çıkan pek çok oyunu korsan grupları ya hiç kıramamakta ya da oyunun kırılması oldukça uzun sürmektedir. Reddit gibi paylaşım platformlarında beklenen crack’ler için açılmış pek çok başlık bulunması bunun en büyük göstergesidir. Oyunların kopyalanmasında son dönemde yaşanan bu zorluk ile önümüzdeki yıllarda daha da artacak gibi görünmektedir. Meşhur korsan oyun forumu 3DM’in kurucusunun ise geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu açıklamayla bu duruma dikkat çekmiştir. Bird Sister ya da Phoenix olarak bilinen 3DM kurucusu kişisel blog’u üzerinden yayınladığı açıklamayla Just Cause 3’ü kırmakta sorun yaşadıklarını kabul etmiştir.

11

Just Cause 3’ü kırmanın oldukça zor olduğunu ve aynı zamanda bunun üzerinde çalışan ekibin neredeyse vazgeçtiğini belirtmekte olan Phoenix sonunda bu oyunu kırabileceklerine inandığını ancak oyun dünyasında son yıllarda yaşanan gelişmeler göz önüne alındığı zaman ise bundan iki yıl sonra korsan oyun diye bir şey kalmayabileceğini ifade etmiştir. Korsan gruplarının yeni oyunları kıramamasının en büyük nedeni ise yazılım firması Denuvo Software Solutions GmbH tarafından geliştirilen Denuvo teknolojisinden kaynaklanmaktadır. Dijital haklar yönetimi ile korunan orijinal içeriklere gelişmiş bir koruma sağlayan Denuvo kullandığı gelişmiş bir şifreleme teknolojisi ile oyunların korsan grupları tarafından kırılmasını neredeyse imkansız hale getirmektedir.

Denuvo 2014 senesinde çıkan Dragon Age Inquisition’ın neredeyse bir ay boyunca korsanlar tarafından kırılamamasını sağlayarak adını duyurmuştur. Dragon Age Inquisition sonunda 3DM grubu tarafından kırıldı fakat Denuvo Software şifreleme yöntemlerini geliştirmeye devam etti ve her geçen oyunla birlikte crack yayınlama süresi biraz daha uzamalar yaşanmıştır. FIFA 15 için düzgün çalışan bir crack ancak oyun çıktıktan aylar sonra yayınlanması sağlanmıştır. Eylül ayında satışa sunulan FIFA 16’nin crack’i ise hala yayınlanmış durumda değildir. Söz konusu film ise dizi ya da müzik olduğunda korsanların önüne geçmek şimdilik imkansız olsa da oyun dünyası kendi adına bu sorunu çözmeye oldukça yakın görmektedir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'un Pazar Payı %10'a Yükseltildi başlıklı makalemizde windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Huawei Mate 8, Çin’de 1 Milyon Adet Sattı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478