Klavye & Fare Tarih Mi Oluyor?

ODTÜ akademisyenlerinden Prof. Kürşat Çağıltay ile araştırma görevlisi Dönmez, “bilgisayarlara göz hareketleriyle komut verme” teknolojisini geliştirdiğini açıkladı. Sistem ayrıca kontrol dışı yapılan göz hareketlerini algılayabiliyor

TÜBİTAK’ın desteğiyle hayata geçen bu proje; özellikle felçli veya engellilerin bilgisayar kullanımını rahatlatacak.

Hazırlamış oldukları sistemin herhangi bir bilgisayara bağlanabilen bir göz hareketleri takip cihazıyla çalışmakta olduğunu belirten Mehmet Dönmez; “Bu cihazdan göz öbeklerine gönderilen kızılötesi ışığın geri dönmesiyle bizim hazırladığımız yazılım arka planda bunu işlemekte ve kişinin o anda ekranda hangi noktaya baktığını tespit edebilmektedir. Bu sebeple kişinin baktığı noktaya bilgisayarın faresinin imlecini hareket ettirmektedir.” dedi.

Göz temasıyla yazının nasıl yazılacağını anlatan Görmez; “Bilgisayarlarda bulunan sanal klavyeyi kullanarak yine aynı şekilde fareyi baktığımız yöne hareket ettirerek sanal klavye aracılığıyla yazı yazabiliriz. Ayrıca istemsiz olarak şekilde göz kırpmalarını yazılımımız arka planda göz önünde bulundurmamaktadır. İstemsiz olarak gerçekleşen göz kırpmaları her hangi bir şekilde sistem tarafından algılanmamaktadır” şeklinde konuştu.

SİSTEMİN FİYATI ORTA FİYAT OLACAK!

ODTÜ’de akademisyen olan Prof. Dr. Çağıltay ise; “Aslında çalışmalarımızın çoğu özel eğitim ve özel ihtiyaca yönelik geliştirmektedir. Örneğin burada geliştirdiğimiz oyunlarımızdan bazları az gören çocukların gözünü kullanma yeteneklerini arttırmaya yönelik olarak Bilgisayarı gözüyle kullanma uygulaması yine boynundan aşağısını kullanamayan kişilere yönelik olarak Yalnız bununla da sınırlı değil her alanda bu teknolojiyi kullanmak mümkündür. Böyle bir uygulamanın maliyeti 300-500 Dolarlar arasında. Eğer ekstra bir donanım gerekirse ki bazı boynundan aşağısı tutmayan kişilere yönelik bu tür donanımlar gerekebilmektedir. Belki orada bir miktar daha yukarı çıkabilir ama bin Dolar’ın altında kalacaktır diye tahmin etmekteyiz.” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan FIFA 16'nın Kapağında Lionel Messi'nin Yanına Arda Turan! başlıklı makalemizde barcelona arda tura, fifa 16 ve fifa 16 kapak resmi hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Windows 10 Mobile Açıklaması Yapıldı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478