Karşınızda Apple iOS 10!

Apple geçtiğimiz haftasonu büyük bir konferans düzenledi ve burada iPhone 7 çıkmadan bir süre önce yayınlanacak olan yeni işletim sistemi iOS 10’u katılımcılara tanıttı.

Geçen sene iOS 8 ve iOS 9 arasında çok bir fark olmadığı gibi bu sene de iOS 9 ile iOS 10 arasında öyle dağlar kadar büyük farklar olmayacak. Fakat iOS 9’un bekleneni veremediği bazı çok önemli değişiklikler iOS 10 ile birlikte gelecek. Bunlardan bazıları şu şekilde:

Yeni Bildirimler

Bildirimler kısmı iOS 10 ile birlikte “Zengin Bildirimler” adı altında bazı yeniliklere gidiyor ve kullanıcılara tuş kilidini daha açmadan mesaj cevaplama, video izleme gibi olanaklar sunuyor. Hatta bu gibi işlemler iPhone 6S ve iPhone 6S Plus sahiplerine gelişmiş bir 3D Touch düzenlemesi olarak geliyor.

 

Apple iOS !0 Rich Notifications. Image credit: Apple

Buna ek olarak Apple bildirimlerin görüntüsünü de daha renkli bir hale getiriyor ve “Hepsini Sil” seçeneğini de ekliyor.

Yenilenen Widgetlar

Bildirimlerin geliştirilmesi ile birlikte iOS 9 kullanıcıları iOS 10 ile birlikte widgetların da değiştiğini görecek. Apple bunları bildirim çubuğundan kaldırdı ve tuş kilit ekran, uygulama simgeleri ve Spotlight ile değiştirdi.

Widgets integrated into apps in iOS 10. Image credit: Apple

Widgetlar bir çok genel uygulama için kullanılabilir olcak. Bunlardan bazıları Takvim, Telefon, Mail, Haritalar, Müzik, Notlar, Resimler, ve İpuçları olacak.

Açılmak İçin Kaldır

Bu küçük bir güncelleme fakat bazen gerçekten kullanışlı olabilecek. Apple Wtch ve Nexus ile Motorola Moto gibi bazı Android This is a small one, but very handy. Much like the Apple Watch and many Android ürünleri gibi iOS 10 ile birlikte iPhone 6S ve iPhone 6S Plus kullanıcıları da cihazlarını göz hizasına doğru kaldırdıklarında otomatik olarak telefonlarının ışığının açıldığını görebilecekler. Daha önceki modeller bu özelliği malesef desteklemeyecek.

Smarter Siri

Apple sonunda Siri’yi geliştiricilere açıyor iOS 10 ile birlikte. Bu da şu anlama geliyor ki kullanıcılar Siri’yi kullanarak WhatsApp benzeri uygulamalar ile mesaj gönderip arama yapabilecekler. Daha başka neler yapılabili bunlar tabi uygulama geliştiricileriin hayal gücü ile sınırlı.

 

Siri now works with third party apps in iOS 10. Image credit: Apple

 

iMessage Elden Geçirildi

Özellikle mesajlaşma konusunda Apple iOS 9’da yapmadığı bir çok yeniliği iOS 10’da yapıyor. Bu değişikliklerden bazıları kozmetik fakat balon animasyonları, el yazımı notlar, çok daha fazla emoji, gif kütüphanesi, görünmez mürekkep (gizli ve kendini silen mesajlar) gibi daha kişisel ve açıklayıcı özellikler oluyor. Ayrıca kullanıcılar iMessage ile direk olarak videolar izleyebilecek.

 

iMessage in iOS 10 gains lots of new functionality, including gif libraries. Image credit: Apple

Ev Uygulaması

Apple kendi ürünü olan HomeKit için sözünü verdiği uygulamayı iOS 10 ile birlikte Home yani Ev olarak getiriyior.

Oyun Merkezi ve Sağlık gibi uygulamalara benzer olan bu uygulama evinizde kullandığınız ışıklar, termostatlar, hatta ön kapı kilidi gibi bir çok şeyin bilgisini tek bir uygulamada toparlamayı amaçlıyor. Tek bir tıklama ile bir çok şeyi açıp kapatabilme imkanı sağlayacak bir uygulama haline geliyor Ev uygulaması.

 

The Home app for HomeKit devices in iOS 10. Image credit: Apple

Apple Resimler

Kullanıcılar “Hatıralar” adı altında otomatik olarak yaptığı gezileri, resimleri video ve slayt gösterisi olarak görebilecek. Yer olarak fotograf arama seçeneği de eklenecek buna.

Apple Haritalar

iOS 10’da Apple Haritalar Google Maps’e göre daha iyi bir alternatif olacak gibi duruyor. Daha büyük butonlar, daha temiz bir arayüz ile birlikte Apple Haritalar artık takviminizi tarayarak rutin hareketlerinizi algılayabilecek.

 

Apple Maps now supports mid-route stops and searches and much more. Image credit: Apple

Apple Haritalar yine Google Maps gibi yol üstündeki benzin istasyonları ile restoranlarda durulursa varış zamanı nasıl ektilenecek gibi tahminlerde de bulunabilecek. Hatta Haritalar’da çıkış yapmadan restoran aranıp rezervasyon yaptırılabilecek veya taksi çağrabilecek.

Apple Müzik

Müzik uygulamasında iOS 10 ile birlikte yeni bir arama çubuğu olacak. Bunu kullanarak şarkı sözleri aranabilecek, ayrıca kütüphane ve “Sizin İçin” kısımları için daha temiz bir arayüz oluşacak.

 

The redesigned Apple Music in iOS !0. Image credit: Apple

Saat

Yeni “Yatma Zamanı” modu otomatik olarak kullanıcıların önceden hazırladığı uyku çizelgesi için hatırlatma yapabilecek; “yatma zamanınız geldi” gibi.

Notlar

Notlar sonunda iş biliğine izin verecek iOS 10 ile birlikte. Bu özellik Notolar’ı Google Keep, Evernote, ve Wunderlist gibi uygulamalar arasından daha seçilebilir bir hale getirecek.

Apple News has a minor redesign in iOS !0. Image credit: Apple

Apple Haberler

iOS 10’da Apple Haberler de yeniden düzenleniyor ve “Sizin İçin” adlı bölüm güncel olan konular ya da seçilen ilgi alanlarına göre kategorilere ayrılıyor. Ayrıca bazı yayınlar için takip etme özelliği de kullanılabilecek.

iPad özel

Ufak fakat sadece iPad için Bölünmüş Görünüm özelliiği Safari sekmeleri için de kullanılabilecek.

Diferansiyel Gizlilik

Diferansiyel Gizlilik kullanıcıların alışkanlıklarını takip ederek Resim Hatıraları gibi daha iyi sonuçlar ve gereksinimlere uygun özellikler gösterecek. Spotlight, QuickType ve emoji önerileri bunlardan birkaçı sadece. Bu öğrenme veriler Cloud’a yüklenmeyecek sadece kullanının cihazında kalacak.

Apple iOS 10 Çıkış Tarihi

Geliştiriciler Apple Developer Programı’nı kullanarak betada iOS 10’u şimdi test edebiliyorlar. Temmuz ayında da Apple Beta Yazılım Programı beta testine girecek.

Eylül ayında iPhone 7 çıkmadan bir süre önce iOS 10’un yayınlanması bekleniyor.

iPhone 4S, iPad 2, iPad 3 ve 5. nesil iPod’lar iOS 10’u malesef desteklemeyecek.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy Note7 Android N İle Gelmeyebilir başlıklı makalemizde galaxy, note 7 ve samsung hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Batman: Arkham VR Duyuruldu!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478