Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer Yağlanması Nedir ve Kimlerde Görülür?

Karaciğer Yağlanması, yetişkinlerin önemli bir kısmında görülen ve çeşitli sebeplerden dolayı karaciğer organının hücrelerinde yüksek miktarda yağ birikimi sonucunda ortaya çıkan oldukça yaygın bir hastalık olup genel olarak toplumun dörtte birinde görülmektedir.

Karaciğer yağlanmasında, birçok hastalıkta olduğunun aksine cinsiyete göre farklılık gözlenmemiştir. Karaciğer yağlanmasının kadın ve erkeklerde aynı oranda ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu nedenle kadınlar ve erkekler eşit risk grubunda yer almaktadırlar.

Yaşa göre değerlendirildiğinde ise genel olarak orta yaş grubunda yer alan bireylerde karaciğer yağlanmasının görülme sıklığı genç bireylere nazaran üçte bir daha fazla olarak gözlenmektedir.

Karaciğerde Yağ Neden Birikir?

Karaciğer yağlanmasının en önemli nedeni dengesiz ya da kalitesiz beslenmedir. Dengeli olmayan beslenme neticesinde vücuda ihtiyacı olandan daha fazla enerji girmesi sonucu alınan fazla besinler yağ olarak diğer bölgelerde olduğu gibi karaciğerde de depolanır.

Dengeli olmayan beslenmeyle birlikte hareketsiz yaşam ya da yapılması gereken birtakım fiziksel egzersizlerin yapılmasından imtina edilmesi gibi nedenler de eklenince karaciğerde olması gerekenden daha fazla miktarda yağ görülmeye başlamaktadır.

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasının belli başlı birçok nedeni bulunmaktadır. Kaliteli ve düzenli uyku ile egzersiz eksikliği, beslenme ve genetik faktörlerle birleşince hastalığa yakalanma riskini en üst seviyeye çıkarmaktadır.

Genel olarak karaciğer yağlanmasına neden olan ana faktörler aşağıda sayıldığı gibidir:

 • Sigara ve alkol alışkanlıkları,
 • Aşırı kilo alma (Obezite),
 • Uzun süreli açlık,
 • Hızlı kilo kaybetme ve alma,
 • Şeker (Diyabet) hastalığı-İnsülin direnci,
 • Bazı ilaçların çok sık kullanımı,
 • Wilson hastalığı,
 • Fiziksel hareket azlığı,
 • Dengesiz beslenme,
 • Düzensiz uyku ve yaşam,
 • Gereğinden fazla A vitamini tüketme,
 • Yüksek toksin içeren gıdaların alınması,
 • Sağlıksız bir gebelik,
 • Bazı cerrahi müdahaleler sonucu vücudun reaksiyon vermesi,
 • Damar yolu ile uzun süreli beslenmeler,
 • Kolesterol yüksekliği,
 • Dikkat toplamada zorlanılması,
 • Kas zayıflığı.

Karaciğer Yağlanmasının Etkileri Nelerdir?

Karaciğerde gereğinden fazla yağ depolanmasıyla birlikte karaciğerde iltihaplanmalar meydana gelir. Meydana gelen bu iltihaplanmalar karaciğerin işlevini yerine getirememesine neden olur. İltihaplanmalar olmasa dahi karaciğerdeki yağlanma zamanla karaciğer hücrelerinin yapılarının bozulmasına neden olarak siroz hastalığına neden olabilir. Bu nedenle karaciğerde meydana gelen yağlanmanın dikkatli ve sürekli bir şekilde kontrol edilmesi birey sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir, Karaciğer Yağlanması Nasıl Teşhis Edilir?

Karaciğer yağlanmasının birey tarafından önceden teşhisini sağlayacak belirli bir belirtisi bulunmamakla birlikte vücudun verdiği bazı tepkiler en azından şüphe duyulmasına yetecek seviyede değerlendirilmektedir.

En belirgin tepki olarak, karnın üst bölgesinde, sağ tarafta bir basınç ve dolgunluk duygusu hastalarda oluşabilmektedir. Ancak bu durum hastalığın biraz daha ileri safhasında söz konusu olmaktadır.

Bu nedenle başlangıçta, halsizlik, daha çabuk yorulma, enerji düşüklüğü hissi, iştah kesilmesi, cilt problemleri, midede bulantı veya kusma, sarılık hastalığı gibi belirtilerin mevcut olması halinde bireyin karaciğeriyle ilgili bir sorunu olabileceği şüphesiyle en kısa sürede tıbbi destek alması çok önemlidir.

İleri seviye karaciğer yağlanması hekim tarafından yapılan fiziksel muayeneyle dahi tespit edilebilmekle birlikte karaciğer yağlanmasının tespitinde nihai araç ultrasonografidir. Ultrason vasıtası ile karaciğer yağlanmasının hangi seviyede olduğu tespit edilir.

Bunun yanında karaciğer tomografisi ya da manyetik rezonansıyla (MR) da teşhis mümkündür.

Karaciğer yağlanması şüpheniz varsa teşhis için gireceğiniz MR cihazı nedir bilgi almak isterseniz tıklayınız.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer yağlanmasına neden olan kök faktör genel olarak hareketsiz yaşam ya da beslenme alışkanlığında görülen kusurlar olduğundan öncelikle bu alanlarda iyileştirmeler yapılır. Hastalığın tedavisinde marjinal açıdan fayda sağlayan bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Bu nedenle hastalar öncelikle sıkı bir diyete tabi tutulmak üzere diyetisyenlere yönlendirilmektedir. Uygulanan diyetler ve önerilen egzersizler ile basit evrede yer alan hastaların karaciğerlerinde kısa sürede iyileşmeler gözlenmektedir. Ancak ileri seviye karaciğer yağlanması hastaları örneğin fibrozis ya da siroz hastaları için daha uzun bir sürece yayılmış planlı bir tedaviyle başarı sağlamak mümkündür.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer Yağlanması Nedir ve Kimlerde Görülür?

Karaciğer yağlanmasına karşı sebze ağırlıklı ve düşük yağ içeren gıdalarla beslenmek en önemli tedavi şeklinden biridir. Bunun yanında karaciğer yağlanmasına karşılık hastanın hekiminden alacağı müsaadeyle, karahindiba çayı, sabahları aç karna içilen limonlu su, yeşil çay, zerdeçal gibi gıda takviyeleriyle karaciğer yağlanmasına karşı ilave direnç sağlaması mümkündür.

Ayrıca Prof.Dr Yusuf Yılmaz’ın videosundanda karaciğer yağlanması hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.Gitmek için tıklayın.

Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

SEO Uyumlu Site Nasıl Oluşturulur?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478