Kablosuz Kulaklık Sağlığa Zararlı Mı?

Kablosuz kulaklık sağlığa zararlımı

Son birkaç yılda kablosuz kulaklık hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Telefonu ya da bilgisayarı yanınızda taşıma zorunluluğu olmadan kullanılabilen bu kulaklıklar son derece pratik. Özellikle de çalışırken, yolda yürürken ya da spor yaparken karmaşık kablolar ile uğraşma derdi yok. Çoğu zaman bir kulaklık taktığınızı bile belli etmeyen kulak içi versiyonları ile üst düzey mahremiyet sağlama lüksü de cabası. Ancak öte yandan bu kulaklarla ilgili ciddi endişeler de söz konusu. Bildiğiniz üzere bu cihazlar Bluetooth ile bağlantı kurarak çalışıyor. Bu da akıllara zararlı olabileceklerine dair birtakım soru işaretleri getiriyor.

Kablosuz Kulaklık Kullanımı

Kablosuz Kulaklık Sağlığa Zararlı Mı?

Aslında günümüzde sadece kulaklıklar değil, artık birçok şey kablo bağlantısı olmadan çalışma eğiliminde. Çünkü ortaya çıkan yeni gelişmeler ve sürekli ilerleyen teknoloji daima insanların hayatını daha da kolaylaştırmayı hedefliyor. Kablo kullanılmadan sunulan bağlantı radyo frekansı ile sağlanıyor. Asıl sorun ise radyo dalgalarının sadece alıcıya değil, ortamdaki her yere yayılıyor olması. Sadece akıllı cihazlar bu şekilde çalışmıyor.

Aynı zamanda WiFi bağlantısı ya da biraz daha geriye gitmek gerekirse FM radyoların çalışma yöntemi de bu. Dolayısıyla hayatımızda zaten etrafımızda dolaşan birçok zayıf sinyal çeşidi mevcut. Bu sinyallerin çoğunun kaynağından fiziksel olarak uzak olduğumuz için zararları pek sorgulanmıyor. Öte yandan kablosuz kulaklık doğrudan başa ya da kulağın içine takılıyor. Bu da beyne daha yakın olduğu anlamına geliyor. Kulaklığınızı her kullandığınızda etrafa elektro manyetik alan yayılıyor. Peki, bu alana maruz kalmak sağlığı gerçekten kötü etkiliyor mu?

Kablosuz Kulaklık Nasıl Çalışır?

Bluetooth frekans aralığı 2,4 GHz ila 2,4835 GHz arasındadır. Mikrodalga fırınlar ise 2,45 GHz’te çalışmaktadır. Ancak bir mikro dalga fırın çok daha güçlü bir biçimde çalışmaktadır. Dolayısıyla yaydıkları vericiyi 10 metreye kadar olan alana iletebilirler. Kablosuz kulaklık, mikrodalga fırın ile kıyaslandığında 240.000 kat daha az enerji yaymaktadır. Sonuç olarak da bir mikrodalga fırın kadar enerji yayabilmesi için aylarca durmadan çalışması gereklidir.

Sağlığa zararlı mı noktasında asıl önemli olan ise spesifik emilim oranıdır. Kısaca SAR olan bu değer radyo frekansları ile yayılan enerjinin ne kadarının vücut tarafından emildiğini ifade eder. Bu kulaklıkların insan sağlığına zararlı olduğu kanıtlanmış değildir. Öte yandan elektro manyetik alana ne kadar az maruz kalırsanız sağlığınız açısından o kadar faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kitap Okuma İçin En İyi 3 Tablet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

AR Gözlük Ne İşe Yarar? 2020

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478