İşlemci soğutmada lazerli dönem başlıyor

Günümüzde işlemci soğutucusu olarak hava ya da sıvı tabanlı sistemler kullanılmaktadır. Genelde hep sıcak kavramlar ile anlamış olduğumuz ve son dönemde yakıcılığı ile ön plana çıkan lazer ışınlarının soğutma özelliği de bulunmakta ve pek pek bilinmeyen bu özellik teknoloji dünyasında yeni bir devrin kapısını aralaya bilir. Washington Üniversitesi yapmış olduğu araştırmalar sonucunda lazer ışınları ile suyu ve bir kristal çeşidini soğutmayı başarmıştır. Araştırmacılar lazer ışınlarının temel prensiplerini tersine çevirerek soğutma özelliğini elde ettiklerini belirmektedirler. Deneylerde su içerisinde bulunan kristallere lazer ışınları tutulunca düşen sıcaklıklar kristallerin farklı renkler yansıtmasına sebep olmaktadır. 1995 senesinde ilk kez vakumlu ortamda bir nesnenin lazer ışınları ile soğutulması sağlanmıştı fakat yeni deneylerde ilk kez günlük ortamdaki bir nesne soğutulmuştur. Araştırmacılar deneylerde kızılötesi lazer ışınları kullanmıştır.

Lazerin nesneleri soğutma özelliği birçok alanda devrim yapabilecek niteliktedir. Özellikle işlemcilerin ısınan noktasına lazer ışınları uygulayarak soğutabilmek mümkün olabilir ya da üretim ile telekomünikasyon alanlarında da lazerli soğutma sistemleri kullanılabilecektir. Bununla beraber araştırmacıların asıl hedefi daha farklıdır. Moleküler biyoloji alanında lazer soğutmayı kullanarak hücrelerin davranışlarını değiştirmeden ya da zarar vermeden gelişimini yavaşlatmak mümkün olabilir. Bu şekilde moleküllerin veya enzimlerin çalışma şekilleri daha detaylı incelenebilecektir. Tabii ki bunların hepsinin olabilmesi için önce maliyetlerin uygun bir seviyeye çekilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Akıllı Polis Lambaları Ülkemizde! başlıklı makalemizde akıllı polis lambası, akıllı polis lambası özellikleri ve akıllı polis lambası yenilikler hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Akıllı Polis Lambaları Ülkemizde!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478