iPhone Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

iphone temizleme işlemi

İphone

Telefonunuzda ne kadar depolama alanı olursa olsun bu alan sınırsız değildir. Zaman içerisinde akıllı telefonunuzu kullandıkça dosyalar, fotoğraflar, medya ve uygulamaların önbellekleri ile bu alan dolmaya başlar. Depolama alanı doldukça da telefonun performansı düşer ve hızı yavaşlar. Bu durum elbette ki günlük kullanımınızı bile etkileyecek derecede sinir bozucu olabilir. En basit işlemleri dahi yaparken telefonunuz takılmaya, donmaya ya da kapanıp açılmaya başlar. Bu sebeple iPhone temizleme işlemi oldukça gereklidir. Bu sayede daha fazla boş depolama alanı elde edebilirsiniz.

Önbelleği Temizleyin

iphone

Telefona yüklenen uygulamalar daima göründüklerinden çok daha fazla alan kaplarlar. Telefonunuzun konum bilgisi, kişi bilgisi gibi verilere erişim sonucunda toplanan veriler önbellekte depolanır. Siz yüklemiş olduğunuz uygulamanın belki de sadece 50 MB yer kapladığını düşünürsünüz; ancak arka planda uygulama 500 MB önbelleğe sahiptir. Bu, telefonun hızını fazlasıyla etkiler. O yüzden iPhone temizleme işlemi için önbellek temizliği ile başlayabilirsiniz.

Uygulamalar dışında internet sitesinde gezinmek için kullandığınız tarayıcılar da birçok gereksiz veri toplamaktadır. Bunların arasında tarayıcı geçmişi, çerezler ve diğer birçok veri bulunabilir. Ayrıca kaydettiğiniz yer işaretleri ve web sitelerine girmek için otomatik olarak kaydettiğiniz bilgiler de bu alanda toplanır. Bu veriler geçici olarak depolanmasına rağmen telefonun hafızasını işgal ederler. En azından ayda bir kez önbelleği temizleyebilirsiniz. Bunun için kullandığınız tarayıcının Ayarlar > Geçmiş > Tarama verilerini temizle seçeneğine tıklayabilirsiniz.

İPhone Telefonunuzdaki Veri Önbelleklerini Silin

Uygulamaların telefonunuzda sorunsuz bir şekilde çalışabilmeleri için iyi bir şekilde optimize edilmeleri gerekir. Uygulama bunu yaparken depolama alanında gereksiz yer kaplar. Sizin hiçbir ihtiyacınıza yaramayan, sadece uygulamaların daha iyi çalışması için gerekli olan bu kısım veri önbelleği olarak adlandırılır. Bunları hızlı bir şekilde silerek kolayca iPhone temizleme işlemi adımlarınızı tamamlayabilirsiniz.

iPhone’nuzda Ayarlar uygulamasını açın. Genel Ayarlar seçeneğine tıklayın. Bu kısımda Depolama kategorisini bulup seçin. Kategori içerisinde telefonunuzda yer kaplayan tüm veri önbelleklerini görebilirsiniz. Sadece önbelleği temizlemeyi, uygulamayı tamamen kaldırmayı ya da toplu olarak temizlik yapmayı seçebilirsiniz. Uygulamayı telefonunuzdan silecekseniz önemli bilgilerinizi ya da belgelerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Bir önceki yazımız olan Venue Yeni Facebook Uygulaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

DNS Ayarları Güvenlik Gerekçesi İle Nasıl Değiştirilir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478