iPhone için AMOLED ekran iddiaları güçlenmektedir

Günümüzde pek çok orta ve üst seviye akıllı telefonda gördüğümüz AMOLED ekranlar yakın gelecekte iPhone modellerinde de yerini alabilecekler. Apple’ın bu konuda görüşmeleri sürmektedir. Yıllardır iPhone modellerinde LCD tabanlı ekranlar kullanan Apple için önümüzdeki yıllarda büyük bir değişimin eşiğinde olduğu iddiaları sıklıkla gündeme gelmektedir. Firma Android ile Windows tarafında gördüğümüz AMOLED ekranları akıllı telefonlarına entegre etme niyetindeler. Bununla ilgili iddialar güçlenmeye devam ediyor. Daha önceki iddialarda firmanın AMOLED ekran tedariği için Samsung, LG ile Japan Display firmalarını listeye aldığı gündeme gelmiş ve bu firmaların OLED ekran üretimine yaptıkları büyük yatırımlar buna delil olarak gösterilmiştir. Yeni iddialar ise AU Optronics ismini öne çıkarmaktadır.

Tayvanlı kaynaklara göre Apple ile AU Optronics önemli bir işbirliği arifesindedir. Bu yeni işbirliği AUO firmasını Apple’ın bir numaralı AMOLED ekran tedarikçisi haline getirecektir. Henüz AUO’nun işbirliğini kabul edip etmediği bilinmiyor fakat yıllık 150-200 milyon iPhone satışı düşünüldüğünde, firmanın gelirleri katlanarak artmaya devam edecektir. Apple son dönemde doğrudan tedarik yerine tasarımı ya da son dokunuşları kendisinin yapacağı işbirliklerini tercih etmektedir. İşlemci ile grafik biriminin ardından Apple’ın ekran teknolojilerinde de söz sahibi olmak istediğini görebiliyoruz. Bu bakımdan firmanın Tayvan’da gizli bir laboratuvar kurduğu ve burada eskiden büyük firmalarda çalışan mühendislerin çeşitli ekran teknolojileri geliştirdiği gündeme gelmiştir. Apple burada geliştirdiği teknolojileri daha sonra ekran tedarikçisine ürettirilecektir. Böylece performans ile enerji tüketimi üzerinde tam bir kontrol sağlamış olacaklar.

Apple hazırda halde Apple Watch akıllı saatinde ise AMOLED ekran teknolojisine yer vermektedirler. Bu bakımdan teknolojiye çok da uzak değildir. Şimdilik net bir tarih verilmese de büyük değişiklik için en erken 2018 tarihleri yani müstakbel iPhone 8 serisi işaret edilmekte. Apple ile ilgili diğer bir iddia da micro-LED ekran teknolojisi hakkındadır. Çok küçük LED dizileriyle piksel oluşturma fikri temel alan micro-LED ekranlar hem daha büyük kontrasta sahip hem de çok az enerji tüketmektedirler. En büyük dezavantajı ise büyük boyutlarda üretilememesidir. Apple’ın akıllı saatinde de micro-LED ekranlara geçiş yapmak ve bu şekilde enerji tasarrufuna katkı yapmak istediği konuşulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan iOS 9.3 Beta 1 Güncellemesi Yayınlandı! başlıklı makalemizde apple watch, CarPlay ve iOS 9.3 Beta 1 güncellemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Microsoft Windows 8’in fişi çekildi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478